Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Dražit Curtisův stůl za statisíce je svinstvo, míní členové Joy Division

Hana Voltrová

Hana Voltrová

17. 11. 2013

Obdiv některých fanoušků k jejich hudebním vzorům občas nezná mezí. Desky nebo plakáty už jim nestačí, a tak shání suvenýry poněkud jiného rázu. Mezi ty nejoblíbenější a nejvzácnější pochopitelně patří předměty z osobního vlastnictví daného interpreta.

FOTO: Ian Curtis

Sam Riley jako Ian Curtis ve snímku Control z roku 2007. | Zdroj: Reprofoto

Nákup takových předmětů nikoho nepřekvapí a hlavně neurazí. Opačná situace ovšem může nastat v momentu, kdy se je někdo pokusí prodat. Naposledy se v dražbě ocitl kuchyňský nábytek, konkrétně jídelní stůl, který patřil Ianu Curtisovi, bývalému zpěvákovi post-punkové kapely Joy Division.

Dražba proběhla minulý týden a stůl byl při ní prodán za 8.400 liber (asi 273.000 korun, pozn. red.). Ovšem ještě v jejím průběhu se ozvaly protesty bývalých členů kapely. Dle jejich názoru jsou tyto dražby odporné a nelidské, jelikož zneucťují památku zemřelého a poškozují pozůstalé, především Curtisovu manželku Deborah a dceru Natalii.

Prodávajícímu šlo o dobrou věc

Příčinou je podle nich symbolická hodnota onoho stolu. Ten byl prodán spolu s celým domem po Curtisově smrti v roce 1980 a následně vystřídal několik majitelů. V roce 2005 pak stůl koupil za 100 liber jakýsi Ted Harrop.

Ten jej nyní dal do dražby, k níž ho dle vlastních slov nedohnala touha po penězích, ale dobré úmysly (konkrétně však neuvedl jaké). Každopádně ho prý velmi mrzí, že toto rozhodnutí považují Curtisovi někdejší spoluhráči za urážku.

Post-punková kapela Joy Division vznikla v roce 1976 v Salfordu u Manchesteru. Jejich první album Unknown Pleasures znamenalo žánrový milník a mnoho kapel je dodnes považuje za svou inspiraci.

Skupina se rozpadla v roce 1980 poté, co zpěvák Ian Curtis spáchal sebevraždu.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dražit Curtisův stůl za statisíce je svinstvo, míní členové Joy Division