Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Drážďany nabízejí Zwinger, Frauenkirche a nejen to

Lucie Jeřábková

Lucie Jeřábková

28. 10. 2010

FOTO: FrauenkircheMěsto bylo za druhé světové války téměř celé rozbombardováno, ale pokud by někdo nevěděl, co se zde za války stalo, při prohlídce města to určitě nepozná. Památky jsou totiž velmi citlivě opraveny a případně dostavěny.  Při návštěvě Drážďan můžete obdivovat nádherné stavby většinou barokního slohu, ale také nakupovat jako spousta dalších Čechů.

FOTO: Drážďany, Frauenkirche

Kostel Frauenkirche, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

První zmínka o městě je již více než 800 let stará. Z původně rybářské vesnice u řeky Labe je nyní hlavní město Saska. V Drážďanech žije asi půl milionu obyvatel a patří mezi nejoblíbenější turistické cíle v Německu. Většina lidí má Drážďany spojené se Zwingerem nebo kostelem Frauenkirche, ale ve městě je i mnoho dalších zajímavých staveb a míst.

Během druhé světové války Drážďany postihla pohroma. V  únoru 1945 bylo totiž město spojeneckým letectvem bombardováno, došlo k obrovskému požáru a město bylo téměř zničeno. Záře byla údajně vidět až v Praze, která byla omylem bombardována také. Kontroverzní bombardování si vyžádalo mnoho obětí, přesné číslo není známo, ale odhaduje se až na 25 tisíc lidí.

FOTO: Drážďany, Zwinger

Zwinger, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Historické centrum Drážďan můžete klidně projít pěšky, na Operním náměstí uvidíte Semperovu operu z 19. století, kostel Hofkirche, který je největší kostelní stavbu v Sasku, a také Zwinger, jednu z dominant Drážďan. Komplex Zwingeru se začal stavět na konci 17. století za účelem pořádání slavností, ale sloužil a slouží dodnes především jako galerie. Nejcennější je určitě Galerie starých mistrů, kde je možné vidět díla i od Tiziana a Rembrandta. Kromě galerie můžete ve Zwingeru navštívit expozici s porcelánem nebo zbraněmi. Jeden z pavilonů má zvonkohru, zajímavá je také Korunní brána.

Jako symbol města bývá označován luteránský barokní kostel Frauenkirche (Kostel Panny Marie) postavený v 18. století. Při bombardování Drážďan byl však téměř celý zničen. Naštěstí se na místě, které mělo připomínat válku, nezačalo stavět parkoviště, jak jeden čas úřady uvažovaly. Vlastně už na konci války se začalo uvažovat o opravě a dostavění kostela, ale myšlenka se začala uskutečňovat až  po roce 1989. Téměř polovina dnešního kostela je postavena z původního materiálu. Znovu vysvěcen byl kostel v roce 2005. Frauenkirche je samozřejmě možné navštívit, a to i věž, ze které je krásný výhled na celé Drážďany. Zajímavé je, že kostelní kopule nemá jakýkoliv podpěrný systém.

FOTO: Drážďany, Yenidze

Yenidze, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Při procházce městem narazíte i na stavbu s orientální architekturou – Yenidze neboli tabákovou mešitu, jejíž komín vysoký 62 metrů vypadá jako minaret. Stavba pochází z doby, kdy byl v Drážďanech rozšířený tabákový průmysl, jeden čas sloužila jako továrna na cigarety, dnes se v ní nachází mimo jiné restaurace.

Jako další místo můžete navštívit muzeum panenek nebo drážďanský renesanční zámek, který nyní slouží jako muzeum. Naproti Frauenkirche je Muzeum dopravy – nejen té automobilové. K nejvzácnějším exponátům patří nejstarší dochovaný drážďanský tramvajový vůz, součástí výstavy je i modelová železnice. Nedaleko muzea můžete navštívit zpřístupněné městské podzemí.

FOTO: Drážďany

Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz

Drážďany jsou z České republiky dobře dostupné, a tak spousta Čechů jezdí za výhodnými nákupy do Německa právě sem. Mnoho obchodů je i v centru města, ale nejlepší místo pro milovníky nakupování je nejspíš Prager Strasse, třída s mnoha obchodními domy hned vedle vlakového nádraží.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Drážďany nabízejí Zwinger, Frauenkirche a nejen to