Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Velká dražba obrazů v Topičově salonu: Událost roku nebo zklamání?

Petr Pečenka

Petr Pečenka

31. 3. 2011

!Galerie! V Topičově salonu v Praze se ve středu konala tradiční dražba umění. Celková vyvolávací cena byla 52 miliónů korun. Očekávalo se velké drama a pokoření aukčního rekordu, kterým je u nás částka 22 milionů korun za Obraz Františka Kupky. Jaký byl výsledek?

obr. Boštík

Boštíkův obraz je předáván novému majiteli Foto: Petr Pečenka

Prodej umění v Topičově salonu pravidelně zajišťuje aukční společnost 1. Art Consulting Brno – Praha ve spolupráci se společností Adolf Loos Apartment and Gallery. Snaží se přitom držet trendu večerních aukcí, kdy se draží sice méně děl, zato jsou naprosto špičková. Není proto divu, že právě na této dražbě byl očekáván rekord.

Na aukci bylo k mání na padesát obrazů od baroka po současnost, i když hlavní akcent byl dán na umělce první poloviny 20. století. Jednalo se o umělce klasické moderny, zejména skupiny Osma. Patří mezi ně Václav Špála, Emil Filla, Jan Zrzavý, nebo např. Josef Čapek. Nechyběly ani surrealistcké obrazy Jindřicha Štýrského i dalších mnohem současnějších umělců. Mezi největší zajímavosti zřejmě patřil bar/kredenc od architekta Le Corbusiera z roku 1965, který se ale ovšem neprodal.

[album:

Mezi největší lákadla a delikatesy patřila  Geometrická kompozice od Toyen (vlastním jménem Marie Černínová). Ten namalovala při svém pobytu v Paříži v roce 1926. „Podle mých znalostí a informací je toto jeden z šesti takovýchto abstraktních obrazů, které Toyen v tomto období namalovala. A je jediný, který je na prodej do soukromých rukou,“ říkal před zahájením aukce o obrazu Jiří Rybář, ředitel společnosti 1. Art Consulting Brno-Praha. Takové vzácnosti odpovídala i vyvolávací cena, která byla stanovena na 11 milionů korun, podle odhadů se mohla konečná cena vyšplhat až na 15 milionů nebo dokonce pokořit dva roky starý rekord, kdy se jiný obraz od Toyen prodal za 20 milionů.

Toyen se málem ani neprodala

K překvapení všech se však žádný rekord nekonal, nenašel se nikdo, kdo by byl ochoten a byl tak vlastně úspěch, že nabízený obraz se prodal alespoň za vyvolávací cenu. Druhý obraz od Toyen Brázda v zrcadle v ceně 6 milionů  z padesátých let se neprodal vůbec.

Černým koněm celé aukce se ale stal Jan Zrzavý se svými dvěma obrazy. Jedním byl Profil (Archanděl Gabriel) a druhým Ověnčená hlava (Panna Maria), oba z roku 1952 a každý za vyvolávací cenu 1,1 milionu korun. Jan Zrzavý se s nimi nikdy nechtěl rozloučit, visely u něho doma a poté skončily v Anglii. O Tyto obrazy se strhla opravdová bitva. Konečná nabídka po neustálém přihazování zůstala u prvního na 2,7 milionech, u druhého dokonce až na 3,95 milionech korun.

Obr. Dvojice obrazů od Zrzavého

Dvojice obrazů od Zrzavého:  Ověnčená hlava, Profil

Dalším úspěšným artiklem se již tradičně staly obrazy Emila Filly. Zátiší s nádobami, banánem a knihou z roku 1927 se prodalo za 2,85 milionu korun a Zátiší s ovocem a mandolínou z roku 1935 za 4,25 milionu korun.

Prodejní rekord stále drží Kupka

Středeční aukce tak přes původní nadějné vyhlídky nezměnila nic na žebříčku nejdražších obrazů. Nejdražší Toyen se před dvěma lety prodala za 20 milionů a absolutní špičku drží Élévations od Františka Kupky za 22,1 milionu korun. Vše se ale může změnit 5. května. To je totiž v Topičově salónu naplánovaná příští aukce.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Velká dražba obrazů v Topičově salonu: Událost roku nebo zklamání?