Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dramatik Havel laureátem Ceny Franze Kafky

Redakce

Redakce

11. 6. 2010

Cena Franze Kafky se sice bude udělovat až na podzim, kdo však bude jejím laureátem je známo už teď. V pondělí 7. června se odborná porota dohodla na udělení ceny dramatikovi Václavu Havlovi.

Václav Havel (vpravo), Zdroj: commons.wikimedia.org

Mezinárodní odborná porota se sešla v sídle Společnosti Franze Kafky a Centra Franze Kafky v Široké ulici v Praze, aby zde zvolila desátého laureáta Ceny Franze Kafky. V porotě zasedli John Calder, Peter Demetz, Marianne Gruber, Oldřich Král, Kurt Krolop, Marcel Reich-Ranicki, Jiří Stránský a Hans Dieter Zimmermannn. Václav Havel byl vybrán ze 14 navržených, celosvětově uznávaných autorů.

Cena Franze Kafky

Tato cena se uděluje spisovateli, jehož dílo je nejen výjimečné svou uměleckou kvalitou, ale která oslovuje čtenáře bez ohledu na jejich původ, národnost a kulturu. Mezi její dosavadní nositele patří například Ivan Klíma, Elfriede Jelinek, Haruki Murakami nebo Arnošt Lustig.

Cenu Franze Kafky 2009 obdržel Petrr Handke Zdroj: M. Halada, franzkafka-soc.cz

Symbolem Ceny Franze Kafky je bronzová soška od Jaroslava Róny, malá varianta pomníku Franze Kafky v Praze. Václav Havel tuto sošku převezme koncem října na tradičním ceremoniálu na Staroměstské radnici. S cenou je spojena finanční odměna 10 000 dolarů.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dramatik Havel laureátem Ceny Franze Kafky