Menu
TOPZINE.cz
Apetit

DragonLance: Legendy: Jak dopadne Raistlinova bitva s Královnou Temnot?

Anna Malá

Anna Malá

12. 12. 2010

Poslední díl třídílných Legend je tady. Příběhy o tom, jak se mocný arcimág Raistlin Majere snaží porazit Temnou bohyni Takhisis znovu ožily v novém překladu a obálce v nakladatelství Fantom Print.

Ilustrační foto Foto: Daniel Husek, Topzine.cz

V předchozím díle, Válce zatracených, jsme Raistlina opustili v okamžiku, kdy s mocnou kleričkou dobrého boha Paladina, Crasanií, prošel Portálem a vstoupil do Propasti, aby se utkal s mocnou Takhisis a zbavil ji jejího místa mezi bohy. Jeho dvojče Karamon spolu s  šotkem Tasslehoffem Bosonožkou se vydává zpět do svého času, protože vidí, že Raistlinově duši již není pomoci. Ve Zkoušce bratrství jsou oba vrženi do své vlastní budoucnosti a vidí plody Raistlinovy nadvlády. Krynn spěje ke svému konci. Rozhodnou se vrátit a otevřít temnému mágovi oči, aby zanechal svého temného plánu.

Na své cestě za záchranou Krynnu jim podávají pomocnou ruku staří přátelé i ti, od kterých by se to čekalo nejméně. Raistlin s Crysanií mezitím bojují s nástrahami Temné královny a jejích posluhovačů v Propasti a blíží se k závěrečnému boji, v němž se rozhodne o osudu celého světa. Jak dopadne konečná bitva? Podaří se Karamonovi a jeho spojencům Raistlina zastavit?

Jasné, stručné, přímé

Ve Zkoušce bratrství se již nedočkáme natahování děje tak, jak to bylo u předchozí Války zatracených, kde se doslova závodilo o to, mít co nejvíce stránek a napěchovat do příběhu co nejvíce dějových linek. Třetí díl jde rovnou za nosem a nikde se zbytečně nezastavuje. Žádné nadbytečné dějové linky, žádné další zápletky, děje se prostě jen to hlavní. Mnozí by si řekli, že je to škoda, ale ve srovnání s předchozí knihou, kde se toho přidalo až moc a ve výsledku to nadělalo více škody než-li užitku, to něco udělalo. Takže když je v posledním díle jen to nejnutnější, spíše se nabírají plusové body.

Na žádném místě není problém s orientací v ději, protože taková místa se v knize prostě nevyskytují. Aby to celé nebylo tak strašně vážné, jak se to na první pohled tváří, znovu přichází všudypřítomný šotek Tasslehoff, aby každému čtenáři vykouzlil úsměv na tváři anebo přímo donutil k neskutečnému záchvatu smíchu. A jak už bývá zvykem, nesmí chybět nějaký ten Raistlinův vnitřní boj, zda udělat to či ono nebo důkaz o tom, že mágovo dvojče, Karamon, už není jen ten svalnatý dobrák, co udělá vše, co svému bratrovi na očích vidí.

Na konec opět nějaké to klišé

Nebyly by to DragonLance, kdyby na konci všechno dobře nedopadlo. Pro změnu to dobře zase dopadne, ale tentokrát poněkud jinak dobře. Pro happyend se musí něco obětovat, nebude toho málo, ale není to nic, co by se nedalo čekat. Konec Legend se vydařil snad nejvíce za celou éru spisovatelské dvojice Margaret Weis a Tracy Hickman. Je vidět, že u této knihy se autoři překonali a dílo se dá zařadit mezi to nejlepší, co vůbec pod štítkem DragonLance kdy vyšlo.

DragonLance: Legendy

  • Time of the Twins (1986, č. Čas bratrství, Návrat 1996 a Fantom Print 2010)
  • War of the Twins (1986, č. Válka zatracení, Návrat 1996 a Fantom Print 2010)
  • Test of the Twins (1986, č. Zkouška bratrství, Návrat 1996 a Fantom Print 2010)

Na závěr by se už jen dalo doplnit, že je velká škoda, že podobnou kvalitu nemají i ostatní knihy základního jádra DragonLance (Kroniky). Ne nadarmo se všeobecně říká, že Legendy patří mezi špičky celé ságy. Takže pokud je čtenář milovníkem DragonLance nebo high fantasy obecně, tato kniha by vám v knihovně rozhodně chybět neměla.

Název originálu: Test of the Twins
Český název: Zkouška bratrství
Autoři: Margaret Weis & Tracy Hickman
Překlad: Hana Vlčinská
Obálka: Matt Stawicki
Počet stran: 240
Vazba: brožovaná
Rozměry: 145×205 mm
Vydal: Fantom Print, 2010
Doporučená cena: 249 Kč

Hodnocení:*****(90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DragonLance: Legendy: Jak dopadne Raistlinova bitva s Královnou Temnot?