Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dr. Horrible’s Sing-Along Blog: Co nám dala stávka scénáristů

Jan Nohovec

Jan Nohovec

26. 3. 2010

Není to sci-fi. Není to fantasy. Není to ani mainstream. A když už jsme u toho, není to ani klasický seriál. Je to muzikál o 42 minutách, který dala světu stávka scénáristů v seriálové sezóně 2007/2008. A možná právě proto stojí za to.Dr. Horrible’s Sing-Along Blog - Plakát

Asi každý zaplakal, když se v listopadu 2007 rozběhla světem zpráva, že devět desetin amerických scénáristů z našich oblíbených (nejen sci-fi) seriálů vešlo do stávky. Každý, kdo v té době něco sledoval, ví, v čem spočíval rozkol tvůrců a nahrávacích studií a jaká padla na všechny v té době deprese. Většina seriálů skončila v polovině série a najednou kde nic, tu nic.

A pak se objevil společně se svou rodinkou (konkrétně svou snoubenkou a dvěma bratry) Joss Whedon, který stojí za takovými legendami jako Buffy, the Vampire Slayer (u nás pod názvem Buffy, přemožitelka upírů) nebo Firefly, a přizvali na práci k projektu Neala Patricka Harrise (Barney z HIMYM), Feliciu Day (známá ze seriálu The Guild) a Nathana Filliona (hlavní postava z Firefly).

Billy & Penny v prádelně Zdroj: fanpop.com

Billy & Penny v prádelně Zdroj: fanpop.com

With my freeze ray I will stop the world…

/Se svým mrazícím paprskem zastavím svět…/

Tichý a nesmělý Billy (Neal Patrick Harris) vkráčí do veřejné prádelny. Očima bloumá po místnosti, zda nezahlédne lásku svého života Penny (Felicia Day), s níž doposud nepromluvil ani slovo, pokud nepočítáme mumlání: „I love the… air!“ Málokdo by tušil, že v soukromí se z všedního človíčka stává Dr. Horrible (Dr. Hrozný), šílený vynálezce, který se momentálně pokouší vstoupit do Evil League of Evil (překládat tohle by byl hřích).

Jenže nic není jednoduché, stojí proti němu jeho nemesis, Captain Hammer (to kladivo má opravdu na triku). Je třeba sáhnout ke zbraním těžkého kalibru jako mrazící freeze ray, který dokáže zastavit svět, nebo veledůležitý prvek/sloučenina Wondermonium.

A Penny, jež po ulicích shání podpisy na petici pro útulky pro bezdomoce, sehraje v příběhu rovněž svou důležitou roli.

Did you notice that he threw you in the garbage?

/Všimla sis, že tě hodil do odpadků?/

Přestože příběh vypadá banálně, dokonce tak banálně, že by se sám na svých nohách neudržel ani minutu, snímek přesto funguje. Všimli jste si někdy, jak je Joss Whedon originálním tvůrcem, který se nebojí jít do extrémů, aby v zápětí obrátil o 180 stupňů? Pokud ne, věřte, že Dr. Horrible vám to představí.

Stejně jako má Billy své dvě tváře, má je i příběh. Na jednu stranu je to satirická komedie, která reflektuje morálku celého lidstva do jednoho bizarního příběhu, jenž by nikdy nemohl vzniknout. Jako hlavního hrdinu máme sociálně zaostalého, ovšem inteligenčně vyspělého jedince, který stojí na straně těch zlých (klasický případ antihrdiny), na straně druhé vytrénovaný tupý mozeček, jež kope za tým bílých klobouků.

Celá satiričnost filmečku je navíc několikrát podtržena a zvýrazněna emotivními písněmi. Nejen že posouvají děj dopředu a pěkně znějí (jsme přece v muzikálu, přestože trochu divném), ale hlavně jejich texty srší ještě větší ironií než celý děj. Tvůrci často používají duety, aby zvýraznili odlišnost a zároveň podobnost jednotlivých charakterů. Navíc díky rychlému jazyku herce ztvárňujícího hlavní hrdinu si mohli dovolit i některé šíleně rychlé pasáže, na kterých by si normální smrtelník zlomil jazyk.

Fire up your brain, society is slipping!

/Nastartuj mozek, společnost…/

Dr. Horribles Sing-Slong Blog je muzikál, ovšem ne tak ledajaký muzikál. Samozřejmě, že by se mu dal vytknout pomalý rozjezd děje, nebo zpočátku nesympatičtí hrdinové, ale ve chvíli, kdy začnou hlavní protagonisté jeden po druhém zpívat, snímek vás unese. Výkony herců jsou nezaměnitelné, excelují jeden jako druhý…

A náhle přijde nečekané finále a rychlý konec. Říkáte si, že to ten Wheddon měl natáhnout, že 42 minut je prostě málo? Naopak. Čtyřicet dva minut je tak akorát velký prostor, aby se stvořitel wheddonversa vyřádil, představil svou ulítlou a zároveň fascinující zápletku a zase odešel za oponu.

Název: Dr. Horrible’s Sing-Along Blog
Délka: 42 min (půvdně vysíláno ve třech částech)
Tvůrci: Joss Whedon, Zack Whedon, Jed Whedon, Maurissa Tancharoen
Kanál originálního vysílání: drhorrible.com
Hrají: Neal Patrick Harris, Felicia Day, Nathan Fillion, Simon Helberg

Hodnocení: **** (80%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dr. Horrible’s Sing-Along Blog: Co nám dala stávka scénáristů