Menu
TOPZINE.cz
Výstavy a vernisáže v Praze 2023

DOX vystavuje nezávislé časopisy po roce 1989 už jen posledních pár dní!

Foto. "BigMag - nezávislé časopisy po roce 1989"

V pražských Holešovicích v Centru současného umění DOX probíhá v současnosti přehlídka toho nejzajímavějšího z nezávislé časopisecké produkce z let 1989 – 2011. Výstava ale brzy končí.

Foto. "BigMag - Jiné časopisy v Česku po roce 1989"

Nezávislé české časopisy po roce 1989 můžete také vyhledat v databázi bigmag.cz, Zdroj: DOX Centrum současného umění

Výstava nesoucí název BigMag představuje časopisy, které v České republice začaly vycházet po revoluci. Některé figurují na české alternativní scéně dodnes, některým buď již země lehká. Avšak ať už jde o nadšenecké ziny rozmnožované na kopírce, anebo překrásně umělecky vytištěná čísla či časopisy lehce erotické, všechny charakterizovalo nadšení pro věc a potřeba se vyjádřit, nikoliv profit.

Vznik nezávislých časopisů jako produktů entuziasmu

Mnohé z nich bychom dnes již mohli nazvat populární či kulturní, vždy se však určitým směrem vymezují vůči dobovému mainstreamu. Časopisy zde mapují českou nezávislou scénu různých oblastí. Na své si tak přijdou diváci, kteří hledají především hudební časopisy, stejně tak i kousky píšící o módě, politice, umění, sexu či drogách.

Návštěvník zde tedy může nalézt výtisky např. anarchistického časopisu A-kontra, fotografického s nepřekvapivým názvem Fotograf, ERA 21 i Nový Prostor a další, jež vycházejí dodnes. Mnoho z vystavovaných sice významně charakterizovalo určitou éru, ale na scéně se dlouho neudrželo, některé dokonce přežily jen několik vydání.

Kde lze nezávislé časopisy dohledat

Přehlídka vychází z databáze vzniklé v roce 2008. Ta archivuje alternativní časopisy v digitální podobě, která čtenáři pomáhá v orientaci v porevolučních časopisech. Přečtení a prohlédnutí jejich tištěné podoby či alespoň řady z nich potom nabízí současná výstava. Kurátory tohoto počinu jsou designéři Aleš Najbrt a Bohumil Vašák působící ve studiu Najbrt a publicista a editor časopisu Živel Michal Nanoru.

Bylo by však chybné domnívat se, že výstava uspokojí pouze generaci třicátníků a čtyřicátníků, kteří si přijdou zavzpomínat a prolistovat časopisy svých teenagerovských let, jež pro ně byly tak zásadní. Časové rozpětí expozice totiž sahá až k časopisům současnosti.

Foto. "BigMag - nezávislé časopisy po roce 1989"

BigMag - Jiné časopisy v Česku po roce 1989

Výstava tak vydává autentickou výpověď o všech časových etapách od začátku devadesátých let až po první léta nového tisíciletí. Například právě do nálady divokých devadesátých let dokáže zaručeně vtáhnout dokonce i mladšího diváka, který tuto dobu neměl možnost zažít. Stejně spolehlivě tu je reflektována i doba nastávající. „Z BigMagu se dozvíte o posledních dvaceti letech v České republice tolik, jako byste listovali v jejím rodinném albu,“ řekl k výstavě kurátor Michal Nanoru.

V prvním sále výstavu doprovázejí texty, které období nezávislých časopisů v ČR posledních dvaadvaceti let rozdělují do několika období. Popisují charakter každého období, což podává bližší obraz nejen doby, ale tím i potažmo vysvětluje, proč daný časopis v určité době vznikl či proč zanikl. A to je zrovna v českém kontextu obzvlášť zajímavé. A proto se zdá více než na místě charakterizovat období tímto způsobem: 1989 až 1995 jako začátek, naivitu, všechno. Pankáči, skinheadi…, anebo období mezi lety 2000 a 2005 jako dobu, kdy nikdo si již nemyslí, že to bude dělat jako na západě, přičemž internet zde figuruje jako iniciátor nadcházejících změn. Texty zde tak hrají větší roli než jen pouhé popisky k výstavě.

Foto. "BigMag - Jiné časopisy v Česku po roce 1989"

Na výstavě si divák může narychlo vyrobit i časopis svůj vlastní, Zdroj: K.Kopřivová.

Pokud vás tedy zajímá česká nezávislá scéna a její vývoj za posledních dvacet let, neměli byste si tuto událost nechat ujít. Pokud i bezprostředně poté nebudete mít dost, můžete si v rámci vstupenky do DOXu projít i ostatní expozice, které tam momentálně probíhají. Nekladou se zde meze ani individuální kreativitě, a tak si na místě můžete z několika přítomných časopisů pomocí nůžek a lepidla vytvořit časopis svůj vlastní.

BigMag – Jiné časopisy v Česku po 1989

DOX
Centrum současného umění
24. 3. – 25. 4. 2011

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DOX vystavuje nezávislé časopisy po roce 1989 už jen posledních pár dní!