Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

DOX vystavuje Anastomosis. Studentské vize organického města

Redakce

Redakce

11. 2. 2012

FOTO: AnastomosisVýstava představuje studentské projekty z ateliéru Petra Hájka a Jaroslava Hulína, které se soustřeďují na urbanisticko-architektonické řešení různých částí města. Ve čtyřech tematických celcích si můžete do pondělí 26. března prohlédnout 65 návrhů.

OBR: Anastomosis

DOX představuje studentské vize města. Zdroj: dox.cz

Název výstavy, Anastomosis, je odvozen z biologie, v níž znamená propojení dvou systémů v těle a pokud zanikne, tkáně a orgány odumřou. Tato myšlenka je transformována do současného urbanistického vidění města. Sídlo je chápáno jako zamrzlé a je třeba znovu nastartovat jeho regenerační proces.

Z výstavy je cítit, že všechna zadaná témata byla vybírána velice pečlivě tak, aby vnesla do současného světa architektury a urbanismu nové náhledy, což se rozhodně povedlo. Pro odbornou veřejnost je podnětem k zamyšlení nad současným děním. Ostatním lidem zase ukazuje možná až nehmatatelné vize řešení staveb v nelehce uchopitelném veřejném prostoru.

Dům „most“

Otázka propojení Holešovic s Karlínem přes ostrov Štvanice je evidentně pro architekty stále aktuální. Ačkoli soutěž vyhlášená městem na toto téma již zná svého vítěze, mezi vystavenými projekty rozhodně najdeme takové, které mají co nabídnout. Jednotlivá pojetí přináší mnoho přinejmenším zajímavých myšlenek, nad kterými stojí za to se na chvíli pozastavit.

OBR: Dům most

Dům most, řešící propojení Karlína a Holešovic. Zdroj: dox.cz

Dům „v tunelu“

Oživení tunelu propojujícího Karlín se Žižkovem spojený s myšlenkou podzemních ulic vyvolává smíšené pocity. Zadání je samo o sobě velice zajímavé, přesto nutí zamyslet se nad otázkou fungování člověka v podzemí. Je samozřejmě možné namítat, že všichni přece jezdíme metrem, tak proč nemít podzemní ulice? A proč vlastně nežít v podzemním městě? Odpověď možná najdete v některém z vystavených návrhů.

OBR: Dům v tunelu

Podzemní ulice – část města, kterou dosud neznáme. Zdroj: dox.cz

Dům „pod Stalinem“

Návrhy zpracovávají významnou a značně obtížnou pražskou úlohu, která byla řešena již mnohokrát v minulosti a většina významných architektů si na ní vylámala zuby. Jak tedy nelehké zadání prezentují studenti, kteří nejsou spoutání finanční stránkou ani požadavky investora? Přesvědčivost jejich práce už musíte posoudit sami.

OBR: Dům pod Stalinem

Zakončení urbanistické osy na Letné. Zdroj: dox.cz

Dům „v korytě“

Úloha z Karlových Varů, rozhodně netradiční zadání, a přesto přineslo své ovoce a ukázalo možnosti, jak nakládat s relativně úzkým prostorem ve struktuře města. Mezi návrhy lze najít takové, které zaujmou, ale přesto je možná třeba se zamyslet nad funkčností celého prostoru. A položit si otázku zda některé funkce dokážou naplnit celý prostor a zda by přece jen místu neslušela polyfunkční struktura.

OBR: Dům v korytě

Studentské práce ukazují možnosti, jak rozvinout městskou strukturu. Zdroj: dox.cz

Celkově výstava působí velice dobrým dojmem a je na ní vidět kus práce jak studentů, tak i pedagogů. A rozhodně je třeba poznamenat, že v současné době je třeba, aby těchto výstav, výzkumů a projektů vznikalo mnohem více. Protože kdo jiný, než vysoké školy má tu možnost ukázat veřejnosti, jak by mohlo jejich město vypadat a jak lze s jeho strukturou zacházet. Studentské projekty tak nabízejí jednak svěží pohled na dané téma, ale i nezávaznou hru se strukturou města, která se může a nemusí stát realitou všedního dne.

Anastomosis – DOX

1.2. – 26.3. 2012

Kurátor: Adam Gebrian

Otevírací doba: St – Pá 11:00 – 19:00, Po, So – Ne 10:00 – 18:00, Út – zavřeno

Vstupné: 180 Kč / 90 Kč

Hodnocení výstavy: 5*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DOX vystavuje Anastomosis. Studentské vize organického města