Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

DOX nabízí pestrobarevný koktejl fotografa Martina Paara

Redakce

Redakce

14. 4. 2011

Obr: Martin Parr, Mexico, Tijuana 2003Centrum současného umění DOX představuje výstavu britského dokumentárního fotografa Martina Paara. Assorted Cocktail láká návštěvníky na křiklavé barvy, sociální témata a multikulturní problematiku. Co vše je zahrnuto v kritickém hledáčku fotografa reflektujícího fenomény současného globalizovaného světa?

Obr: Martin Parr, Mexico, Tijuana 2003

Různobarevné cukrovinky ve tvaru lebek Martin Parr nafotil během svých cest po Jižní Americe Zdroj: profimedia.cz

Svoji kariéru Martin Parr započal jako profesionální fotograf. Ačkoli na sebe širší pozornost poprvé připoutal  černobílými fotografiemi severní Anglie z počátku 80. let (Bad Weather 1982, A Fair Day 1984), v roce 1984 již přešel na barevné médium.

V roce 1986 vyšla kolekce jeho první barevné fotografie nazvaná The Last Resort: Photographs of New Brighton, v níž Parr zachycuje každodenní okamžiky v životě britské střední třídy. Martin Parr je držitelem čestného doktorátu na Manchester Metropolitan University za dlouhodobý příspěvek k fotografii. V roce 2006 mu byla během veletrhu Photokina v Kolíně nad Rýnem udělena cena Ericha Salomona.

Fotografie jako reflexe globalizovaného světa

V hledáčku Parrova fotoaparátu se nacházejí fenomény jako masová spotřeba, globalizace ale i narůstající konformita a uniformita společnosti. Na první pohled působí jeho fotografie přehnaným, místy až groteskním dojmem. Zvláštní motivy se zde mísí  s křiklavými barvami a nezvyklým úhlem záběru. Na druhé straně však představují pro diváka snadno uchopitelný a přístupný obsah. Hlavním Parrovým tématem je totiž každodennost: volný čas, komunikace ale také konzumní způsob života v éře globalizace.

Obr: Martin Parr je známý coby vášnivý sběratel kuriozních artefaktů a suvenýrů ze svých cest. V jeho sbírce lze nalézt například mnohé tématické hodinky s originálními motivy.

Některé z mnoha tématických hodinek fotografovi kuriozní sbírky

Důležitou roli v Parrových fotografiích hraje přítomnost kontrastu, se kterou si  na svých snímcích pohrává. Během svých neustálých cest mezi kontinenty zachycuje obrazy, ve kterých se vzájemně  prolínají lokální specifičnosti s mezinárodními motivy. Protiklad lokálního a globálního obecně je také jedním z mnoha nosných témat Parrovy fotografie. Okamžité momentky banálních každodenností zde ostře kontrastují s neobvyklými vizuálními zážitky.

Expozice jako pestrá mozaika různorodostí

Výstava Assorted Cocktail spatřila světlo světa poprvé v Kolíně nad Rýnem, a sice během veletrhu Photokina v roce 2006. Expozice obsahuje umělcovy práce z let 1983 až 2009 a jsou v ní zahrnuty mimo jiné i autorovy tematické celky jako například Last Resort, Bored Couples nebo Think of England.

Martin Parr je také známý jako proslulý sběratel fotografií, pohlednic a suvenýrů ze svých nikdy nekončících cest. Pražská výstava je obohacena o několik exemplářů z jeho kuriozní sbírky, z nichž mnohé působí až bizarním dojmem. Návštěvníci budou moci zhlédnout například toaletní papír s podobiznou Usámy Bin Ládina nebo kolekci hodinek s unikátní tematikou.

Obr:Tématický celek fotografií Last Resort: Photographs of New Brighton mapuje každodenní okamžiky v životě britské střední třídy.

Série fotografií Last Resort: Photographs of New Brighton mapuje každodenní život britské střední třídy

Assorted  Cocktail Martina Parra nabízí zájemcům o současnou fotografii pohled ze zcela odlišné perspektivy, nežli je klasická živá mediální fotografie, se kterou se setkáváme na každém kroku. Rozmanitý, křiklavě barevný koktejl Martina Parra  můžete zhlédnout v holešovickém Doxu až do 16. května 2011.

Doprovodné akce:

11.4. 2011 od 18h Přednáška Josef Mouchy: Meze dokumentu a jejich přesahování

17.4 2011 od 10 do 18h Fotografický workshop- Praha podle Parra aneb Being Czech

18.4. 2011 od 18h Přednáška Gerry Badger: New Europe

21.4. 2011 od 18h Přednáška Roberta Silveria: Martin Parr v kontextu tradiční živé fotografie

9.5. 2011 od 18h Přednáška Anne Mc Neill- ředitelka Impressions Gallery v Bradfordu, Uk

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

DOX nabízí pestrobarevný koktejl fotografa Martina Paara