Menu
TOPZINE.cz
Zdraví a sex

Downův syndrom jako diagnóza

Redakce

Redakce

7. 9. 2010

Počet výskytu Downova syndromu u narozených dětí se za posledních deset let zdvojnásobil a v současné době se ve světě vyskytuje u jednoho novorozence ze sedmi set. V České republice je tento smutný poměr o něco nižší a to 1:1500. Před rodiči pak stojí těžká volba … Péče o děti postižené Downovým syndromem je o hodně náročnější, ale přesto se stávají miláčky celé rodiny i okolí. Mají své radosti, nálady i rozdílné povahy a nadání jako ostatní děti.

Jaká je příčina Downova syndromu?

Přesná příčina byla popsána až roku 1959 francouzským genetikem a pediatrem Jeromem Lejeunem. Downův syndrom je porucha DNA. V buňce zdravého člověka se nachází 46 chromozomů uspořádaných ve 23 párech, zatímco u člověka postiženého Downovým syndromem je v buňce chromozomů 47 – tedy 22 párů a jedna trojice u chromozomu 21.

Nelehký život s Downovým syndromem

Nejviditelnějším znakem jsou typické projevy v rysech obličeje i postavy. Jedná se o malý vzrůst a patrné jsou i anomálie v obličeji, například dojem šikmých očí, menší uši, široký obličej. Těžkosti způsobuje i velmi široký jazyk, především při mluvení a polykání. Život člověka s Downovým syndromem bohužel doprovází i mnoho vrozených vad. Nejčastěji se jedná o srdeční vady, poruchy štítné žlázy, epilepsie, dýchací potíže či vyšší riziko leukémie. Také proto jejich život končí poměrně brzy a to průměrně ve 49. roku života.

Po 50. roce se pak velmi často vyskytuje Alzheimerova choroba. Downův syndrom doprovází i mentální retardace. Dítě je značně opožděné ve vývoji a má i nižší IQ – častý je výskyt od středního až po těžký stupeň retardace (35-70 IQ). Přesto je dítě s Downovým syndromem vzdělatelné a na Západě bývá přiřazeno do běžné třídy základní školy se zdravými dětmi, kde je mu ale také samozřejmě věnována zvláštní péče a úlevy.

Zdroj: jennifermgraham.com

Downův syndrom v rodině

Existuje mnoho párů, které se rozhodly své dítě přijmout takové, jaké je, a přivést ho na svět i přes pozitivní výsledky testů na Downův syndrom v době těhotenství. Hodně rodičů se dozvídá neradostnou diagnózu až po porodu, kdy pak nastává těžké období pro partnerský pár i celou rodinu. Dnes již existují internetová fóra, kde si rodiče i odborníci vyměňují zkušenosti, radí si a navzájem se podporují. K dostání je také dostatek kvalitní literatury, která laicky a citlivě dokáže rodiče i okolí připravovat na možná úskalí a těžkosti.

Postižené dítě a sourozenci

Mnoho rodin se často bojí reakce zdravých sourozenců a společné výchovy s postiženým dítětem. S citlivým přístupem a dobrým příkladem rodiny může sourozenecký vztah stavět na pevných základech a často vzniká mezi dětmi velmi silné pouto. Důležité je správně dítěti vysvětlit povahu postižení, vždy srozumitelně k věku dítěte, a snažit se vše správně pojmenovat a popsat. To může později zdravému sourozenci pomoci čelit otázkám, zájmu a v horším případě i posmívání okolí a vrstevníků. Nikdo z rodiny se dříve či později nevyhne dotazům či nepříjemným narážkám.

Zdroj: blogs.reuters.com

Jací jsou lidé s Downovým syndromem?

Odborníci se velmi brání jakémukoli škatulkování. Mezi lidmi s Downovým syndromem jsou značné rozdíly a každý je jedinečný, tak jako kdokoli jiný. Nedá se říci, že by byli vysloveně talentovaní na to či ono, nebo že u nich převládá společný povahový rys. Někdo má talent na hudbu, někdo rád kreslí, jiný je energický nebo má rád svůj klid. Mezi dospělými jsou už patrné velké rozdíly ve schopnostech i povaze a, tak jako u zdravých dětí, z velké části při rozvíjení talentu a inteligence záleží na péči, lásce a správné výchově rodičů. Děti postižené Downovým syndromem potřebují hodně lásky a pozornosti, ale prý ji pak mnohem více vracejí své rodině a přátelům zpět.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Downův syndrom jako diagnóza