Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dovolená v Chorvatsku na mořských vlnách

Redakce

Redakce

16. 5. 2010

Plavba na mořských vlnkách může člověku přinést jak zábavu, tak potřebnou relaxaci. Samota, ticho a míhající se pobřeží dokáží navodit pohodu do našich jinak uspěchaných dnů. Kdo jezdí rád k moři, měl by jednou zkusit aktivnější dovolenou na lodi. Kromě opalování na přídi lodi, přináší plavba cestovateli požitek ze stále nových míst, ke kterým ho proud donese.

Plavba na lodi v Chorvatsku, Zdroj: Denisa Preissová, Topzine.cz

Kapitán a posádka

S oprávněním k řízení lodi je to stejné, jako s řidičským průkazem u automobilu. Loď může řídit jen kapitán, který má řádně složené kapitánské zkoušky. Ten potom nese zodpovědnost za posádku. Není se čemu divit. Z klidného moře se může během chvíle stát rozbouřený nepřítel. K řešení takových situací se dostává kapitánům potřebný výcvik.

Oprávnění k řízení lodi

Neboli kapitánské zkoušky může získat každý dospělý člověk. Pro Českou republiku jsou nejběžnější zkoušky na místní vody a do Chorvatska. V ostatních zemích se musí žádat o zvláštní povolení. Přípravu ke zkouškám pořádají různé agentury, které se dají lehce najít na internetu.

Výběr lodi

Jestliže jste milovníci poklidné plavby bez mořské nemoci, doporučuji vám plachetnici nebo katamarán. Ty jsou bezpečné za jakéhokoliv počasí, ale nezkušená posádka by se měla držet při břehu při nepřízni počasí.
Pro dobrodružnější povahy je lepší jakákoliv motorová loď nebo sportovní člun. Ty mohou posloužit k různým vodním sportům. Například k vodnímu lyžování.

Marina, Zdroj: Denisa Preissová, Topzine.cz

Půjčení lodi

Pokud nejste vlastníkem lodi, můžete si ji půjčit. Půjčka probíhá stejně jako rezervování pokoje v hotelu. Zamluvíte si loď a v daném termínu je vám loď vydána v určené marině. Marina znamená v chorvatštině přístav.

Chorvatsko

Příjemní domorodci, dobré jídlo a čisté moře. To všechno je typické pro oblíbenou lokalitu dovolené –  pro Chorvatsko. Další plus jsou upravené a čisté mariny, ve kterých můžete večer zakotvit. Výhodou kotvení v marinách je bezpečí při bouřce. Další plus je, že můžete trávit večery procházkou v přístavních městech. Při kotvení v zátoce je nebezpečí vlnobití a to může loď odtrhnout od kotvy.

Prázdniny se blíží, tak pokud se rozhodnete letošní dovolenou strávit na lodi, přeji vám hodně štěstí a poklidnou plavbu!

Související články:

Dovolená na lodi bývá stále oblíbenějším zážitkem

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená v Chorvatsku na mořských vlnách