Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dovolená 2011: Plavba po Nilu. Objevte pyramidy a mumie z lodní paluby!

Šárka Braumová

Šárka Braumová

23. 5. 2011

Egypt se stal oblíbenou destinací. Pokud i vy patříte mezi obdivovatele staroegyptských památek, ale hotel vás už nudí, máme pro vás tip. Vyzkoušejte plavbu po Nilu. Na výběr máte z několika možností.

FOTO: Sfinga střeží Cheopsovu pyramidu

Sfinga střeží Cheopsovu pyramidu, Zdroj: sxc.hu

Kdo nenavštívil pyramidy a nesmočil ruku v Nilu, jako by v Egyptě nebyl. Nevýhodou staroegyptských památek bývá jejich poloha. Ty nejznámější naleznete v oblasti Káhiry, Luxoru a Asuánu. Avšak hotely v klidném a luxusním prostředí bývají v Hurghadě či Sharm el Sheiku. To znamená minimálně jeden den cesty autobusem za památkami Egypta.

Pokud nechcete absolvovat úmornou cestu pouští, vyzkoušejte plavbu po Nilu. Plavbu můžete vybírat podle typu lodí, ceny, počtu dní a samozřejmě podle památek, které byste chtěli vidět. Plavbu můžete také spojit s několikadenním pobytem u moře.

Plachetnice ve stylu faraonů

Klasiku pro plavbu po Nilu představuje několikapatrová loď s pohodlnými kajutami, bazénem a lehátky. Zvyklostí jsou švédské stoly, na kterých nechybí místní lahůdky. Stravování je nabízeno většinou formou polopenze či plné penze, nápoje si však hradíte sami až na palubě. Loď se celý den plaví po řece, přes noc je zakotvena u břehu.

FOTO: Plavba po Nilu je luxusním zážitkem

Plavba po Nilu je luxusním zážitkem

Pokud toužíte po stylové plavbě v duchu starověkého Egypta, jsou tu pro vás připraveny plachetnice feluka. V moderní podobě měří plachetnice okolo 8 metrů, je stabilní a dobře ovladatelná.  Nocuje se na matracích na palubě, o jídlo se stará posádka a při potřebě toalety se zastaví u břehu. Pro pravé cestovatele bude tato cesta opravdovým zážitkem.

Tipy na cestu:

  • Do Egypta se vydejte především v zimních a jarních měsících, teplota vzduchu i vody je více než příjemná a okolo památek bývá ještě o pár stupňů více.
  • Kupujte a pijte pouze vodu balenou, vyhnete se tak obávané faraonově pomstě.
  • Vynechejte raději zmrzlinu, i balená se většinou vyrábí z vody…
  • Smlouvat, smlouvat, smlouvat. Pro Araby je to pocta, pro většinu turistů zábava.
  • Bakšiš neboli spropitné. Je nutné psát víc?
  • Uvnitř hrobek a náboženských objektů je zakázáno fotit.
  • Při cestě do Egypta potřebujete vízum a minimálně šest měsíců platný pas.

Od Hatšepsut k Tutanchamonovi

FOTO: Kolosální sochy před vstupem do chrámu v Abú Simbelu

Kolosální sochy před vstupem do chrámu v Abú Simbelu

Zájezdy se svým programem příliš neliší. Jsou pojmenovány podle symbolů Egypta, jako je bohyně Isis, faraon Tutanchamon či bůh Anubis. Stačí si vybrat, které památky vás lákají nejvíce. K nejoblíbenějším zastávkám patří pyramidy v Gíze. Pokud si vyberete právě plavbu lodí, čeká vás návštěva největší Cheopsovy pyramidy, kterou střeží Sfinga. Vstup do této pyramidy je povolen pouze několik hodin ráno, což s autobusovým zájezdem ve většině případů nestihnete a navštívíte pouze nejmenší Mikerinovu pyramidu.

K dalším oblíbeným zastávkám patří Káhirské muzeum s pokladem Tutanchamona, Údolí králů, Chrám královny Hatšepsut nebo Chrám Abú Simbel s kolosálními sochy Ramesse II.

V ceně plavby bývají započítané vstupy do památkových objektů, přesto se na tuto informaci u CK přeptejte. Nejlevnější zájezdy se pohybují okolo třinácti tisíc korun za sedm nocí. Za dvanácti až osmnáctidenní plavbu zaplatíte osmnáct tisíc korun a více.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dovolená 2011: Plavba po Nilu. Objevte pyramidy a mumie z lodní paluby!