Čtenáři britského deníku Telegraph se pochlubili zkušenostmi, které získali během svých cest po Maroku. Sdílejte tyto postřehy i vy.

Pohled na město Marakéš, Maroko, Zdroj: sxc.hu
Zarezervovat nebo si koupit místenku na vlak je mimo Maroko naprosto nemožné. Proto jakmile dorazíte do Maroka, zajděte na nejbližší nádraží, kde můžete zakoupit jízdenky do celé země. Vlaky jezdí často a obvykle nebývá problém zarezervovat si místo pouhý den dopředu. Do kupé první třídy se vejde šest osob, kupé druhé třídy je vyhrazeno osmi pasažérům.
Platí zde pravidlo, kdo dřív přijde, dříve sedí. Rezervovat místo k sezení lze pouze v první třídě. Vagony jsou ale zřídkakdy zaplněné, proto vaše cesty budou vždy docela pohodlné.
Tracy Claxton, Kent
Dejte si pozor na samozvané průvodce
Uličky marockých trhů ve městě Marakéši jsou spletité jako včelí úl a je velmi snadné se v nich ztratit. V takových situacích buďte obezřetní, až se k vám přižene místní obyvatel, který bude trvat na tom, že vás doprovodí do vašeho hotelu. Většinou vás zavede na úplně opačnou stranu a až budete doopravdy ztraceni, bude po vás požadovat nemalou částku, aby vás nasměroval na správnou cestu.
Chris Moore, Lancashire
Bez drobných ani ránu
Toužíte-li prozkoumat a fotografovat Maroko, ujistěte se, že s sebou máte zásobu drobných. Mnoho Maročanů, které si budete chtít vyfotografovat, vás požádá o peníze. I pokud budete chtít zachytit jen jejich obydlí nebo dokonce okolní přírodu. Pokud se chcete vyhnout placení, vozte s sebou raději kvalitní objektiv a fotografujte z dálky.
Phoebe Hannah, Devon

Uličky v Marakéši, Maroko
Takřka každý návštěvník Maroka nakupuje suvenýry hned v prvním obchodě, do něhož vstoupí, nebo který mu průvodce doporučí. „Nakoupili jsme ubrus za 60 liber s průvodcem, abychom úplně ten samý viděli o několik metrů dál za liber dvacet,“ stěžuje si David Bradley.
Když chcete nakupovat, nikdy si s sebou napoprvé neberte peníze, jen tužku a papír. Zapisujte si cenu, kvalitu a adresu obchodů, v nichž toužíte něco koupit a na konci své cesty se vraťte tam, kde požadované zboží nabízejí nejlaciněji. Neuškodí naučit se také pár slov arabsky. Například La, shukran (Ne, děkuji), kterým odradíte neúnavného obchodníka, který se vám bude snažit prodat bezcennou cetku.
David Bradley, Warwickshire
Potěšení ze smlouvání
Pokud nakupujete, nenechte si ujít požitek ze smlouvání. Je to oboustranně zábavný rituál. Pokud prodavač odmítne nejnižší částku, kterou jste za věc ochotni zaplatit, jednoduše opusťte obchod. Prodejce vás téměř vždy zavolá zpět a zboží prodá za vámi stanovenou cenu. Když je nákup uzavřen, respektive většinou ještě před jeho uzavřením, můžete být pozváni na sklenku sladkého čaje. Neodmítejte, jinak byste obchodníka urazili.
Angus Swanson, West Sussex
Místní žebrotě obloukem se vyhni
„Zpozorovali jsme toho chlapce brzy ráno, samotného, sedícího na kusu kartonu, který představoval celý jeho domov. Mohlo mu být tak osm let,“ vypráví Karen Shaw. „Po setmění jsem se na chlapce dívala z okna, jak se na kartonu natáhl ke spánku. Vyběhla jsem ven a vložila mu do ruky 20 eur. K mému zděšení v tu chvíli ze všech koutů vyskočili žebráci a blížili se ke mně. Strachem jsem uprchla. Příští den mi hotelový personál vysvětloval, že ten chlapec byl drogově závislý a nejlepší věc, kterou jsem mohla udělat, by byla dát mu místo peněz jídlo.“
Karen Shaw, West Sussex
Relax s chutí orientu

Casablanca, Maroko, Zdroj: Hana Chytrá, Topzine.cz
Každý návštěvník Maroka by měl vyzkoušet Essaouiru, staré město obehnané hradbami, jehož zdi jsou nasáklé pachem ryb z místních trhů. Nebojte se ochutnat kromě ryb i hlemýždě, zářící olivy a sklenku sladkého mátového čaje, to vše za zvuku zpívajících racků, svolávání věřících k modlitbám a šplouchajících rybářských lodí. Mátový čaj je národním nápojem, a pokud nejste závislí na cukru, nežádejte extra přídavek. Přeslazené čaje jsou příčinou, proč je v Maroku takové množství zubařů.
Západ slunce je nejkrásnější ze střešních restaurací, kde si se zkříženýma nohama nabírejte hromady kuskusu, vychutnávejte vymačkaný pomerančový džus a čerstvý chléb s medem. Lepší je setrvat v bezpečí hradeb starého města, aby vás nepříjemně nepřekvapil prudký vichr vanoucí na pobřeží.
Lucy Grewcock, East Sussex