Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dostihy a sázky – desková hra, v níž můžete sázet bez rizika

Redakce

Redakce

12. 5. 2011

Ač se může zdát některý čas příhodnější, deskovou hru Dostihy a sázky lze pochopitelně hrát v každém ročním období, za každého počasí a v různou denní či noční hodinu. Má-li člověk zrovna volný program a chuť na hraní, dostihy ho jistě nezklamou.

Kufříkový obal hry, Foto: Petra Vlková, Topzine.cz

Postupem doby mají Dostihy a sázky tendenci neustále se zmenšovat. Ještě před několika lety se pro velikost hrací desky dala tato deskovka kloudně hrát jen na zemi. Novější verze už se vešla i na trošku větší stůl a u jejích nejposlednějších sérií hráč zaznamená i výraznější grafické rozdíly. Výrobce zůstal stejný (společnost Dino) a zásobuje herní nadšence už sedmadvacátým rokem.

Koupit koně či nekoupit?

Před čtvrt stoletím, v roce 1984, ji vymyslel Ladislav Mareš. Oficiálně se hra setkala spíše s kritikou pro svůj kapitalistický podtext, avšak právě tím se jí paradoxně dostalo efektivní reklamy v novinách. Dodnes prodej této deskovky nepředstavuje ekonomickou ztrátu, spíše naopak. Jako jedna z mála pamětnických her nebyla pohlcena propadlištěm dějin, ale dokázala si v nelítostné a narůstající konkurenci udržet své místo.

Ke koupi jsou potřeba peníze

Pro Dostihy a sázky existuje věrohodný ekvivalent hra o koních. V jejím průběhu se stávají hráči majiteli těchto ušlechtilých zvířat, snaží se skupovat celé stáje a zajišťovat svým miláčkům i další potřeby, například trénink, přepravu či veterinární vyšetření. I když, co se týká poslední zmíněné záležitosti, ve hře se nejedná o vítanou část, protože na rozdíl od jiných znamená pouze finanční ztrátu.

Dostihy a sázky v plném proudu

Nepostradatelnou součást hry tvoří peníze. Dá se říci, že kromě házení kostkou a táhnutí figurkou je bude hráč každou chvíli počítat a počítat, dávat z ruky nebo naopak přijímat. Na začátku hry každý obdrží stejný a předem stanovený obnos kapitálu. Jak hráč s penězi dál naloží, je jeho věc. Může si je schovávat pro dražší a lepší koně, nebo neohrnovat nos ani nad koňmi levnějšími. Každopádně vždy dostane za každý průjezd startem částku čtyři tisíce, takže přílišné škudlení není potřeba. Navíc mohou k penězům hodně napomoci (nebo naopak od nich) karty financí a náhody. Jedny se zpravidla týkají dotací, finančních darů, nenadálých výdajů či prémií a výher, druhé mohou hráče poslat do distancu, zdržet na jedno kolo, vrátit o několik polí dozadu, nebo naopak přenést dopředu.

Náhoda může pomoci i uškodit - jako v životě

Trasa, po níž figurka jedince postupuje, má tvar uzavřeného kruhu a v průběhu hry se po ní hráč projde mnohokrát. Každé políčko je prodlouženo o výseč s obrázkem a jménem koně, jeho pořizovací cenou a cenou za prohlídku stáje. Za pořizovací cenu si může koně koupit ten hráč, který na příslušné políčko stoupne jako první, anebo (zvláště později) pokud zvíře někdo předtím prodal. Cena za prohlídku stáje je určená pro všechny ostatní hráče, kteří stojí na políčku již koupeného koně. Tehdy peníze náleží majiteli. Skoro u všech ostatních případů se obnosy vyplácí bankéři.

Průkazy vlastnictví koníčků

Hlavním cílem hry je finančně zruinovat ostatní hráče, a to za pomoci výhodných koupí koní. Čím více jich hráč získá, tím větší je pravděpodobnost, že ostatní hráči chtě nechtě pole vlastněného koně navštíví, a tím pádem zaplatí. Navíc v případě vlastnictví celé stáje se smí kupovat dostihy, za které se leckdy platí už i dost mastné sumy.

Cesta, jak přijít k penězům (nebo o ně)

Zde už jde o klíčový princip deskovky, který se odráží v názvu, tedy dostihy a sázky. Možná trochu paradoxně má tato část hry asi nejsložitější pravidla, která si každý vysvětluje trochu jinak. Začátek bývá poměrně jednoduchý. K tomu, aby si mohl hráč koupit dostihy, musí vlastnit celou konkrétní stáj, tedy vlastnit všechny koně od jedné z barev. Čím jsou koně ve stáji dražší, tím dražší jsou dostihy, ale i prohlídky stáje. V ostatních záležitostech se již názory na pravidla často liší, především v otázce postupu při kupování dostihů a následného sázení a rozdělování odměny.

Celkově však hra složitá není, pochopí ji i děti. Její tematice nelze upřít velkou lákavost a originalitu, a jistě se jen málokomu nebudou líbit obrázky koní a dalších věcí na skládací herní desce. S penězi, jakožto jedné z tematicky laděných herních komponent, si zábavnou cestou procvičí hráči počty a s pomocí dostihů si užijí sázení, aniž by jim hrozil reálný krach.

A jde se sázet!

Hru si mohou zahrát již dva hráči a maximální počet se odvíjí podle počtu stájí. Každý by měl mít nárok alespoň na jednu. Pokud se k ní během hry nedostane s pomocí kostky, mohou pak jednotlivci koně různě odprodávat. Přesto všechno však, a zvláště čím méně lidí hraje, se může jednat o velice zdlouhavou záležitost. Bez nadsázky – někdy ani sedm hodin nestačí. I tak dlouhá může hra být, potvrzeno vlastní zkušeností.

Ale jak již bylo zmíněno na začátku, pokud je zrovna času nazbyt, té správné nálady i společnosti také, hurá na koníčky!

Název hry: Dostihy a sázky

Typ hry: Desková, společenská, rodinná

Výrobce: Dino Toys, s. r. o.

Doporučená cena: 350–600 Kč

Počet hráčů: 2 – 8

Hrací doba: dlouhodobá; 2 hodiny +

Doporučený věk: 10 +

Hodnocení: **** (90 %)

Klady:

Originální tematika

Zábavnost

Pochopitelnost pravidel

Poměrně velká variabilita

Trénink v počtech a oblasti financí

Zápory:

Zdlouhavost hry

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dostihy a sázky – desková hra, v níž můžete sázet bez rizika