×
TOPZINE.cz

Doplňky stravy nejsou sázkou na jistotu. Dejte přednost přírodě

FOTO: VitaminyChemické vitamíny dnes koupíme často levněji než pár kilo ovoce. Nahrává tato situace méně zdravé stravě? Jsou doplňky stravy opravdu nejvhodnější volbou při honbě za zdravým životním stylem, který je nám neustále vtloukán do hlavy?

FOTO: Vitaminy
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Běžná evropská strava, kterou konzumujeme denně, obsahuje dostatečné množství vitamínů a minerálů. Zvyšovat přísun z umělých preparátů jen tak, pro pocit, je zbytečné plýtvání. V nemoci, těhotenství, dětském věku stojí za to o tom uvažovat. V těchto obdobích tělo vyžaduje větší množství některých živin, proto jsou doplňky doporučovány i lékaři. 

Síla pomeranče

Čerstvé ovoce má oproti umělým přípravkům mnohé výhody. Zdraví objevíte ve všech jeho částech. Například z pomeranče se vyplatí obrat bílou dužinu z kůry a povrchu. Obsahuje více vitamínů bioflavonoidů než samotný pomeranč. Červený a černý rybíz jsou dobré zdroje vitamínu C. Banány a meruňky obsahují hodně draslíku, jehož nedostatek můžete pociťovat jako bolesti či křeče svalů.

Síla doplňků stravy

O kvalitě doplňků bohužel nerozhoduje, kolik vitamínů či minerálů obsahují. To je pro zákazníky značně matoucí, protože informace typu – obsahuje 200 % doporučené denní dávky – mohou znamenat, že jeho peníze jím doslova protečou. Třeba vitamínů skupiny B tělo spotřebuje jen 100 %. Zbytek se vyloučí do moči a obarví ji do zelena.

Mnohem důležitější než množství vitamínů je forma, v jaké jsou obsaženy. Tato forma ovliňuje, jak dobře je bude tělo přijímat. A tedy i to, kolik se jich z toho množství do organismu opravdu dostane. Některé vitamíny se lépe vstřebávají ve společnosti jiných, proto mohou být v doplňku spolu. Se správným výběrem pomůže lékař či lékárník.

FOTO: Calcium pilulky
Ilustrační foto. Zdroj: sxc.hu

Chemie, slovo hanlivé

Velcí pojídači chemických přípravků nutí svá játra pracovat přesčasy. Jako velká čistička, přes kterou protečou všechny odpady vznikající v těle, ale i ty, které tam nalijeme zvnějšku, dokáží játra zpracovat. V malém množství zvládnou i trochu chemie. Ať už je to z pilulkového vitamínu nebo rychle vypěstovaného či chemicky ošetřeného ovoce.

Šetřete peníze, vybírejte rozumem

Někdy stačí nakoupit pár pomerančů a obranyschopnost těla je posílena. Reklamní promoakce a kvalitní krabičky za super ceny mohou být silnou konkurencí. Najít kvalitní názor na krabičkovou pilulku je ale komplikovanější. Koupě ovoce a zeleniny je oproti tomu sázka na jistotu. Platí tedy, že rozum šetří peníze.Diskuse

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*


Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..