Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Donald Sutherland o novém seriálu: Vzniká v něm celosvětová FBI

Anna Bílá

Anna Bílá

26. 8. 2013

Donald Sutherland se přidal k obsazení nového krimiseriálu Bez hranic, který bude vysílán od září. Zaměřuje se na kroky Mezinárodního trestního soudu a týmu pěti speciálních vyšetřovatelů. Ti mají velmi široké pravomoci, aby dopadali zločince mezinárodních rozměrů. Herec zde ztvární soudního inspektora.

FOTO:

Donald Sutherland v seriálu Bez hranic. Zdroj: AXN, Photo Credit: Dusan Martincek

Jaká je hlavní myšlenka Bez hranic a jak vznikla?
Inspirací příběhu je v podstatě vznik FBI. Před existencí FBI, když jste spáchali nějaký zločin, stačilo vám utéct za hranice dalšího státu a poručík z prvního státu nad vámi už neměl žádnou pravomoc. Pak přišla FBI a zločin přestal mít hranice. V Evropě ale neexistuje federálně organizovaná policejní složka. Můžete spáchat zločin v Itálii, potom stejný ve Francii a není tu žádné propojení. Neexistuje žádná policejní evidence, centrální počítačová databáze, nic. Interpol a Europol s tím nic neudělají, protože nemají dostatečné pravomoci.

Ed Bernero a Rola Bauer tvoří fantastický tým. Ona je skvělá producentka, on je jedinečný autor. Ti dva se jednou dali dohromady a řekli si: „Co by se stalo, kdyby tu byla jednotka, která se zabývá mezinárodními zločiny, která by měla pravomoc cestovat za zločiny kdekoli v rámci Evropy a která by jednala s povolením Mezinárodního trestního soudu?“

Spolupracovat s Edem je jako spolupracovat s básníkem. Někdy, když si čtu jeho texty, říkám si, že tak to nemůže fungovat. Ed potom zkusí něco jiného. Tam, kde bych osobně použil dvacet nebo třicet slov, jemu stačí tři nebo čtyři a je to perfektní.

Co byste řekl o Role Bauer?
Myslím si, že Bez hranic je skvělý seriál. Miluji ho. Mám rád energii lidí, kteří se na tom podílejí, mám rád jejich angažovanost. A Rolu Bauer zbožňuji. Myslím si, že je skvělá produkční, ta nejlepší, kterou můžete mít. Na rozdíl od lidí, kteří pracují s čísly, ona je filmový tvůrce. Studovala film v Yorku a v Torontu, má dobrý instinkt a neustále pracuje.

Jsem šťastný, že ji znám. Je báječné mít někoho tak skvělého v životě, mít možnost s ním spolupracovat, být jím ohromen a navíc mu naprosto důvěřovat.

Co můžete prozradit o své postavě Michela Dorna?
Dorn nikoho nemá, není ženatý. Pokud by se mu něco stalo, nic se v podstatě neděje. Nemá nikoho, koho by tu zanechal.

Zajímavostí je, že stále nosí černou kravatu. Je to kvůli Luisi Moreno Ocampovi, který byl nejlepší prokurátor Mezinárodního trestního soudu mezi lety 1993–2008. Soudil všechny válečné zločince z bývalé Jugoslávie a 90 % všech zločinců z Rwandy.

Jednou, když jsem čekal na letišti na cestě z Los Angeles do Miami, kde žiju, zrušili příchozí let a moje místo dali někomu z cestujících, takže jsem se zdržel. Seděl jsem tam a najednou ke mně přišel nějaký muž a zeptal se mě: „Promiňte, vy jste Donald Sutherland?“ Neměl jsem náladu s nikým mluvit a chvíli jsem přemýšlel, že se budu vydávat za Leeho Marvina, ale nakonec jsem řekl jen „Ano“. A on se mě zeptal: „Točíte film o Mezinárodním trestním soudu?“. Znovu jsem to potvrdil. A on na to řekl: „Já jsem Luis Moreno Ocampo, byl jsem hlavní prokurátor od roku 1993, od jeho založení, až do roku 2008.“

Rychle jsem se ho zeptal, zda by se se mnou na chvíli posadil a popovídal si se mnou. On je jako rocková hvězda. Naprosto mimořádný a pozoruhodný muž. Když jsem ho poprosil, jestli by mi prozradil nějakou drobnost, kterou bych mohl použít, pověděl mi jen, že vždy nosil černou kravatu. A proto má postava nosí pořád černou kravatu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Donald Sutherland o novém seriálu: Vzniká v něm celosvětová FBI