Menu
TOPZINE.cz
Sex a vztahy

Domácí test na zjištění viru HIV existuje!

To, že si ženy mohou v lékárnách zakoupit těhotenský test, už bereme jako samozřejmost. Je to relativně spolehlivé a rychlé. Jenže nákazu pohlavními nemocemi jako je například AIDS z těhotenského testu nepoznáme. Až doposud nám test na zjištění nákazy virem HIV mohl provést pouze lékař. Jenže to je minulostí. Nyní se můžeme testovat sami. Do lékáren totiž přichází domácí test na HIV virus.

Foto: Martin Koubek, Topzine.cz

U příležitosti dne proti AIDS představili lékaři nový domácí test na HIV virus, který byl schválen Ministerstvem zdravotnictví ČR. Do lékáren by měl přijít v nejbližších dnech a jeho cena se bude pohybovat kolem 450-500 Kč. Z jedné kapky krve bude moci testovaný zjistit během jedné minuty, zda je nebo není HIV pozitivní. Přítomnost HIV viru ovšem bude možné zjistit až po dvou měsících od nakažení.

Z testu se dá zjistit přítomnost protilátek proti viru HIV. Pokud je jich výrazně více než by mělo, jedinec je pravděpodobně HIV pozitivní a na testu se zobrazí dva puntíky. Stoprocentní výsledek ovšem může potvrdit pouze lékařské vyšetření. To zjišťuje přítomnost samotného viru.

Pipetou nalijeme dávku krve do lahvičky č. 1 s rozpouštědlem vzorku. Zředěný vzorek se nalije na membránu testu. Pokud obsahuje protilátky HIV, jsou zachyceny na membráně. Poté se přidá barevné činidlo z lahvičky č. 2. Čeřící činidlo v lahvičce č. 3 zesvětlí pozadí a zvýrazní testovací i kontrolní bod. Při negativním výsledku se zobrazí jeden puntík, pokud se nezobrazí žádný puntík, je test neplatný.

Reklamní kampaň na propagaci testu podpořily i známé osobnosti jako například Petr Jákl, Radim Uzel nebo Agáta Hanychová. Den proti AIDS podpořila i organizace Lékaři bez hranic. Dobrovolníci rozdávali v některých velkých městech prezervativy, aby upozornili na zvyšující se riziko nakažení virem HIV. Sdružení Rozkoš bez rizika zas nabídlo možnost si nechat udělat test zdarma.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Domácí test na zjištění viru HIV existuje!