Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dolores Claiborneová, mistr hororu Stephen King v novém vydání

Marek Hofman

Marek Hofman

5. 7. 2010

Příběh Dolores Claiborneové se na pultech českých knihkupectví objevil již několikrát. Poprvé v roce 1993, později roku 1996 a nového hávu se dočkal i letos v rámci reedice Kingových knih od nakladatelství Beta – Dobrovský.

Na rozdíl od jiných Kingových knich se Dolores Claiborneová trochu odlišuje. Nejde o zcela čistokrevný horor, při němž čtenáři vstávají vlasy hrůzou na hlavě, ale o poutavě napsaný, psychologický thriller, který popisuje vzpomínky na nepříliš šťastný život hlavní hrdinky Dolores.

Ta pracovala jako hospodyně u bohaté Very Donovanové, která vlastnila letní dům ve vesnici na malém ostrově Little Tall. Zprvu spolu obě ženy nedokázaly vycházet, Vera byla dosti panovačná, avšak díky trpělivosti, kterou Dolores oplývá, si později porozumí. A to až na tolik, že Vera odkáže Dolores všechen svůj majetek. Se smrtí Very Donovenové však nastávají potíže. Obyvatelé vesnice si nemyslí, že by Vera zemřela přirozenou smrtí, a viní Dolores z její vraždy.

I při vyšetřování Dolores odmítá připustit, že by s Veřiným úmrtím měla něco společného. Ukáže se však, že během svého života nashromáždila v šatní skříni několik kostlivců, kteří čekali jen na vhodný okamžik, kdy se jim pootevřou dvířka, aby mohli vyskočit ven.

Román je psán na Kinga velice atypicky, žádné zlo v podobě duchů, strašidel či mimozemšťanů v něm nevystupuje a až na zatmění slunce, které hraje v příběhu svou roli, v něm nenalezneme nic temného a tajuplného.

Na motivy knihy byl v roce 1995 natočen stejnojmenný film, na jehož scénáři se sám Stephen King podílel. V hlavních  rolích se objevili Kathy Bates, Jennifer Jason Leigh a Christopher Plummer.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dolores Claiborneová, mistr hororu Stephen King v novém vydání