Menu
TOPZINE.cz
Z domova

Dodávky konopí pro lékařské účely jsou přerušeny. Co se děje?

ČTK

ČTK

12. 7. 2016

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) nevykoupí od Elkoplastu ze Slušovic na Zlínsku druhou dodávku léčebného konopí, protože nepředložil certifikát dokládající jeho kvalitu. Informaci České televize potvrdila ČTK mluvčí SÚKL Hana Pavlíčková. Podle jednatele Elkoplastu Ladislava Krajči ale v Česku není laboratoř, která by certifikát vydala. Ústav má aktuálně k dispozici deset kilogramů léčebného konopí z první dodávky, které je možné používat až do ledna 2017.

Dodávky konopí pro lékařské účely do lékáren jsou přerušeny

Zdroj: Pixabay.com

V první dodávce letos v březnu poskytl Elkoplast 11,2 kilogramu léčebného konopí, a to na základě nizozemského dokladu o jakosti – certifikátu, který však nezahrnoval kompletní rozsah analýz podle platné „konopné“ vyhlášky. Požádal proto ministerstvo zdravotnictví o vydání opatření podle zákona o léčivech k zajištění dostupnosti léčivých přípravků významných pro poskytování zdravotních služeb. V žádosti uvedl, že jde o mimořádnou situaci a žádost se týká pouze první sklizně léčebného konopí.

SÚKL pak ve svém kladném stanovisku, které k této žádosti pro ministerstvo vypracoval, vyšel z výsledků kompletní analýzy první sklizně léčebného konopí, které měl k dispozici.

Společnost Elkoplast však oznámila, že s druhou dodávkou nebude schopna dodat certifikát, který by kvalitu konopí a jeho soulad s českými zákonnými požadavky v plném rozsahu doložil. Krajča dnes v prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že společnost již dříve požádala SÚKL, aby jim poradil, která laboratoř české legislativě vyhovuje. „Nebyli však do dneška toho schopni. Vůbec se tomu nedivíme, poněvadž celou uplynulou dobu jsme sami takovou laboratoř usilovně hledali, ale marně,“ napsal Krajča. Podle jeho vyjádření jim úředníci ze SÚKL radili, že měli vyvolat jednání na změnu výše uvedené vyhlášky.

Konopí je pro většinu pacientů finančně nedostupné. Jak chce ministerstvo pomoci?

„Je mi to velice líto, ale nemohu dopustit, aby bylo na českém trhu léčebné konopí, u kterého nelze garantovat jeho kvalitu,“ komentoval situaci ředitel SÚKL Zdeněk Blahuta. Podle Krajči je ale druhá várka ve stejné kvalitě, k předání je připravena už přes tři měsíce.

Pavlíčková doplnila, že ústav pěstitele na nutnost předložení certifikátu opakovaně upozorňoval, ale neúspěšně. „Situaci tak lze považovat za nedodržení uzavřené smlouvy o dodávce léčebného konopí ze strany pěstitele,“ uvedla.

K dnešku bylo v lékárnách vydáno 875 gramů konopí pro léčebné použití, bylo to 88 výdejů, nejde o celkový počet pacientů, některým mohlo být konopí vydáno opakovaně. Rámcovou smlouvu, na jejímž základě mohou lékárny objednávat české konopí, má se SÚKL nyní uzavřeno 20 lékáren. Předepisovat léčebné konopí může 13 lékařů.

V rámci smlouvy uzavřené se společností Elkoplast má SÚKL vykoupit celkem 40 kilogramů léčebného konopí s obsahem THC 19 procent a CBD méně než jedno procento. Pěstitel nabídl ve výběrovém řízení gram léčebného konopí za 68 korun bez DPH.

Konopí je v Česku dostupné výhradně na elektronický recept s omezením. Léčbu konopím povoluje zákon na zmírnění obtíží pacientů s rakovinou, roztroušenou sklerózou či AIDS. Předepisovat ho mohou onkologové, neurologové, odborníci z oboru paliativní medicíny, léčby bolesti, revmatologové, ortopedi, infekcionisti, internisté, oční a kožní lékaři, geriatři a psychiatři.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dodávky konopí pro lékařské účely jsou přerušeny. Co se děje?