Menu
TOPZINE.cz
Vzdělání a kariéra

Dobrý životopis a skvělý motivační dopis jsou základ úspěchu v prvním kole přijímacího řízení

Redakce

Redakce

31. 3. 2011

FOTO: ManagerNašli jste inzerát na pracovní pozici, o kterou stojíte? Napište dobrý životopis a skvělý motivační dopis a vaše šance na úspěch v prvním kole se výrazně zvýší! Víme jak na to!

FOTO: Manager

První kolo přijímacího řízení se odehraje bez vaší přítomnosti. Personalista nebo jiný pracovník odpovědný za výběr uchazečů si bude muset vybrat z hromady životopisů právě ten váš. A udělá to, protože ho zaujmete. Dobrý životopis je stručný a výstižný. Napište ho v programu Word, ve formátu, který se dá lehce vytisknout. Pokud máte mnoho pracovních zkušeností nebo jste vystudovali více než šest vysokých škol, mohl by mít i dvě strany.

Co musí strukturovaný životopis obsahovat?

Každé sívíčko musí už v hlavičce obsahovat jméno a příjmení, adresu, kontaktní telefon a platný email.

V kolonce vzdělání neuvádějte základní školu. Na toto místo patří střední škola a obor, který jste studovali. Pokud to má v konkrétním případě nějaký smysl, tak i předměty, ze kterých jste maturovali. Dále uveďte všechny absolvované vysoké školy, obory a státní zkoušky. Nebojte se přiznat i nedokončené studium. Zabodovat můžete i s přiznanými certifikáty a osvědčeními.

To důležité, na co se personalisté dívají nejdřív je praxe. Uveďte ji chronologicky tak, že nejvýše bude aktuální, nejčerstvější zaměstnání. Nezapomeňte vždy napsat pracovní pozici a zhruba načrtnout pracovní náplň. Příklad: 2005-2009 ABB s.r.o. administrátor (evidence faktur a docházky, personalistika). Do tohoto oddílu můžete uvést i brigády, hlavně pokud se obsahem přibližují nabízené pozici.

Stejně atraktivní jsou také zahraniční zkušenosti. Uveďte i brigády v zahraničí nebo au pair pobyty. S tím souvisí jazykové znalosti. Nezapomeňte informovat o pokročilosti, například aktivní, komunikativní nebo základní.

Tipy: pokud máte životopis poslat i v jiném jazyce, přeložte ho co nejjednodušeji, nemusí obsahovat věty, stačí body (nebudete se trápit s gramatikou). Je-li vyžadována fotografie, nebo když prostě chcete poskytnout svoji podobiznu, nedávejte ji do zvláštního souboru, ale nakopírujte ji přímo do souboru s životopisem.

Doplňkově se uvádí také úroveň práce s počítačem. Microsoft Office je základ, který byste měli umět používat, uveďte případně i grafické programy, tvorbu webových stránek a podobně.

Prostor pochlubit se máte vždy v závěru, kam patří zájmyostatní informace. Je dobré napsat, čemu se věnujete ve volném čase, hlavně když nemáte mnoho pracovních zkušeností (případně žádné). Pokud máte změněnou pracovní schopnost, nebo jiný zdravotní problém, je potřeba to zde uvést. Jestliže máte řidičský průkaz, napište pro jakou skupinu vozidel.

Skvělý motivační dopis dáte dohromady, když se budete držet těchto pravidel

Nikdy se nekritizujte.

Pište o své vnitřní motivaci.

Motivační dopis je vlastně průvodní text k zasílanému životopisu (můžete ho připojit jako další přílohu, potom ale použijte stejnou grafickou úpravu a formát jako u životopisu). Začněte oslovením a v první větě popište, o jakou pracovní pozici se ucházíte a kde jste inzerát našli. V dalších několika větách uveďte, proč na inzerát odpovídáte, to je to, co bude personalistu nejvíce zajímat.

Zapomeňte, že chcete hlavně velkou výplatu, a představte si, že jste ten, kdo vybírá nové zaměstnance. Asi byste si vybrali zvídavého člověka, kterého práce bude bavit a bude ochotný se učit nové věci. Personalisté vědí, že vnitřně motivovaný člověk pracuje lépe a je loajální k zaměstnavateli. Dopis pak můžete ukončit přáním setkat se s kontaktní osobou při pohovoru a vyjádřením přesvědčení, že máte co nabídnout. Připište také, jak je možné vás kontaktovat.

Jestliže se stane, že pošlete životopis na vytouženou pracovní pozici a nebudete vybráni pro pohovor, nezoufejte. Každý den vychází nové inzeráty, proto nepřestávejte hledat a posílat odpovědi. Někdy může trvat i několik měsíců než se na místo, které vám bude vyhovovat, dostanete.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dobrý životopis a skvělý motivační dopis jsou základ úspěchu v prvním kole přijímacího řízení