Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Dobrý proti severáku: Moderní román v e-mailech

Šárka Turčeková

Šárka Turčeková

12. 11. 2010

Už je to nějaký ten pátek, co se přes obzor hbitě přehouplo jednadvacáté století. Spolu s ním přišly i nevídané, byť pro nás už zcela běžné, možnosti komunikace. Komunikovat můžeme takřka kdekoli: stačí se připojit k internetu. Výběr zahrnuje chat, sociální sítě, komunikační IM klienty nebo internetová fóra.  V neposlední řadě se stále hojně využívá e-mail. Co jen ten může mít společného s love story, myslíte si?

KOLÁŽ: Kniha, srdce

Láska mezi klávesnicemi našich počítačů, Autor: Marián Luha, Topzine.cz

Ale pak se začtete do románu Daniela Glattauera a po několika stránkách změníte názor. Půvabným románkem v e-mailech s názvem Dobrý proti severáku mi tento autor padl do noty. Příběh pojednává o dvou lidech, kteří se sblížili prostřednictvím zaměněné e-mailové adresy. Zpočátku nevázaná komunikace na téma záměny písmenek se den za dnem proměňuje a stává se stále osobnější… Ostatně: co může být pohodlnější, než se někomu svěřit v naprosté anonymitě. Příběh se rozehrává a dějová linie roztáčí…

Když si spletete e-mailovou adresu

Hlavní hrdinka Emma Rothnerová (dále jen Emmi) chce stůj co stůj zrušit objednávku časopisu Like. Bohužel se jí místo toho alespoň třikrát podaří napsat soukromé osobě, jakémusi panu Leo Leikovi (dále jen Leo), a to nešťastnou záměnou Like za Leike. Leo píše Emmi velmi stručnou zprávu, v níž se pokouší objasnit tento omyl. Ta je ovšem, jak se zdá, nepoučitelná a zase si příště jeho adresu splete. Vzniká úsměvná komunikace na téma záměny písmenek a to oba pisatele začíná bavit.

Vážená, chtěla bych zrušit předplatné vašeho časopisu..., Zdroj: Taťána Kročková, Topzine.cz

Zatím nezávazné (a proto bezpečné) dopisování po mailu nabírá den ode dne na důležitosti. Emmi s Leem si píší i několikrát za den, a tak se z jejich korespondence pomalu stává závislost. Emmi zanedbává svou rodinu, zatímco Leo se pořádně nesoustředí na práci. Přestože jejich mailování čítá i několikadenní pauzy, je čím dál víc důvěrnější. Zvláště Emmi si vytváří na Lea silnou vazbu, možná z důvodu, že si nemůže s manželem stejně dobře popovídat (i když o tom se můžeme dohadovat).

Daniel Glattauer (nar. 1960) pochází z Vídně, je spisovatel a novinář. Píše sloupky, soudní reportáže a fejetony. Jeho kniha Dobrý proti severáku se stala bestsellerem, v roce 2006 byla nominována na Německou knižní cenu a byla přeložena do mnoha jazyků a adaptována do podoby divadelní i rozhlasové hry. V Německu se dosud prodalo více než osm set padesát tisíc výtisků. Na přání čtenářů vyšlo pokračování Každá sedmá vlna (2000).

Proboha, setkejte se s ní…!!

Dříve, než Leo pochopí, kam až chce jeho anonymní protějšek zajít, domluví mu Emmi (samozřejmě, že ne osobně) rande se svou single kamarádkou Miou. Aniž by sama tušila, že se jí tento čin bude později příčit, domluví jim společnou schůzku a posléze trne hrůzou, že by to těm dvěma mohlo třeba vyjít… Zkrátka a dobře: Emmi se zamilovala do naprosto neznámého člověka na internetu! Manželčina podivného chování si všimne i její muž, který, v zoufalé snaze zachránit svou rodinu, píše Leovi e-mail.

FOTO: Počítač

Co se to s tou ženskou děje?!, Foto: Marián Luha, Topzine.cz

Vypadá to, že se ctěný neznámý Leo bude muset rozhodnout. Odjíždí na jiný kontinent za výbornou pracovní nabídkou a rozhodně neplánuje narušit klid Emiina rodinného krbu. Od jejího manžela Bernarda se v e-mailu dovídá, že ten si tajně přečetl celou komunikaci své ženy s Leem. Nyní prosí vybájeného Lea o jediné: aby se s Emmou setkal. Tím chce zabránit případnému krachu manželství, v němž by žena navěky vysedávala u počítače a očekávala další maily… Přitom se zdá naprosto jasné, jak by takové setkání se sklenkou whisky dopadlo.

Musel ten román vzniknout?

Obecně vžitým přesvědčením je, že každý správný románek musí končit happy endem, anebo naprostým neštěstím. Román Dobrý proti severáku si nenárokuje ani jedno – přestože každá idylka musí jednou narazit na surovou realitu. Románkem bychom zde mohli definovat Emiino zbožné přání rozvést se a sdílet život s Leem, a to právě proto, že se ono přání nemá nikdy vyplnit. Mohli bychom jím pojmenovat sdílení intimna dvou lidí, kteří tuší, že jim nikdy nebude přáno… Inu, původní rysy romantismu ve 21. století nehledejte!

Mám, nebo nemám…?

Možná už tušíte, jak příběh skončí. Je to však jen na vaší představivosti. Leo se dlouho rozmýšlel, jestli by se měli spolu s Emmi setkat. Můžu vám prozradit, že se rozhodl kladně. Jak se rozhodla Emmi? Došlo ke skutečnému setkání, narušila se rodinná harmonie, nebo se ti dva dokonce rozhodli společně žít? Možností je nespočetně! Já si ale tu správnou odpověd schválně nechám pro sebe. Mohu vás však ujistit, že příběh končí překvapivě. Knížka je tím pravým ořechovým pro všechny náruživé idealisty!

O tři dny později

Předmět: Leo tu není!
(…)
Ach Leo, Leo, Leo. Všechno mi teď připadá tak těžké. Nejsem na tom dobře. Úplně mi chybí energie. Úplně mi chybí chuť. Úplně mi chybí – ten jeden jediný Leo. Nevím, kam to povede. Vůbec to nechci vědět. Je mi to jedno. Hlavně když mi zase brzo napíšete. Pospěšte si prosím se svým odpočinkem od sebe samého. Chci s vámi zase pít víno. Chci, abyste mě zase chtěl políbit. Nepotřebuji skutečné polibky. Potřebuji toho, kdo mě v určitých situacích chce tak naléhavě a okamžitě líbat, že nemůže jinak, než mi o tom napsat. Potřebuji Lea.

Český název: Dobrý proti severáku
Originál: Gut gegen Nordwind
Autor: Daniel Glattauer
Překlad: Iva Kratochvílová
Obálka: Martin T. Pecina
Počet stran: 252
Vazba: pevná
Rozměry: 200 x 130 x 20 mm
Nakladatelství: Host, Brno 2010
Doporučená cena: 269 Kč

Hodnocení: ***** (100%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dobrý proti severáku: Moderní román v e-mailech