Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Dobře rozehraná partie dostala v Městském divadle Brno zasloužený aplausový mat

Redakce

Redakce

14. 12. 2010

FOTO: Dufek, Zdena Herfortová a Ladislav Lakomý svoje partii dobře rozehráli   Zdroj: Městské divadlo BrnoMěstské divadlo Brno u příležitosti významného životního jubilea herečky Zdeny Herfortové uvedlo komedii Dobře rozehraná partie. A evidentně to nebyl krok špatným směrem, ba právě naopak.

Foto: Dobře rozehraná partie

Rozverní šachisti Zdroj: Městské divadlo Brno

Stefan Vögel, soudobý rakouský autor, napsal svižnou konverzační komedii pro čtyři herce a herecké démanty v podobě Jaroslava Dufka, Zdeny Herfortové, Ladislava Lakomého a Viktora Skály tuto komedii povýšili na brilantní zábavu a úžasný divácký zážitek. Hra trvající dvě hodiny rozhodně není promarněným časem a divák ji v hledišti přečká, aniž by se nepokojně hnízdil v sedačce.

Autor scény Jaroslav Milfajt zanechal jeviště příjemně strohé, aby tak akorát budilo dojem, že se před námi prostírá pokoj sedmdesátiletého morouse, jenž je naprosto povznesen nad veškeré uklízení, natož slušné chování, jak brzy zjistíme. V prostoru před divákem se nachází jen stůl, dvě židle, křeslo, lampa, skříňka a velká fotografie vzoru hlavního hrdiny, sira Winstona Churchilla. Šachovnice s rozehranou partií – zásadní rekvizita celé hry – je pak bezpečně schovaná právě ve zmíněné skříňce…

Odporný dědek, prodavač vysavačů a nacistka

Celá komedie by se dala shrnout do věty: Kterak starý odporný dědek dostal životem za vyučenou. Hru otevírá scéna, kdy si penzista Fred Kowinski zkouší šachovou partii s imaginárním protivníkem a na dveře mu přitom neodbytně klepe syn Leonard, o němž se později dozvíme, že je neúnavným lobbistou ve světě vysavačů a že tedy namísto chlopní vyměňuje právě sáčky do luxů. Tento hodný chlapec přijde tatínkovi říct, že mu našel další novou hospodyni. A tak začíná série hlasitých střetů, na kterých je celá komedie v podstatě přímo založena.

FOTO: Nešťastný Leonard (Viktor Skála), Fredův syn a prodejce vysavačů

Syn Leonard, obává se nejhoršího...

Důvtipného diváka brzy napadne, že ten nepříjemný morous se při soužití s ráznou hospodyní Rosalindou Hundsheimerovou, jistě odmorousovatí (alespoň trochu) a rázná hospodyně, z počátku Fredem pomstychtivě nazývaná jako nacistická laida a der Zumploch, nezůstane pouhou hospodyní. Svízel ovšem je, že milá Rosí nechtěně odkryje tajemství Fredovy šachové partie s kamarádem Waltem a Fredova jistota se tím ocitne v troskách.

Rosalinda, Fred i Walt jsou skvělá partie

Jako naprosto perfektní bych zhodnotila výkon skutečného penzisty Ladislava Lakomého, jakožto Walta, Fredova kamaráda z války a zároveň jeho šachového parťáka, označovaného velmi vtipně velmistrem zpomalených tahů. Zdena Herfortová po celou dobu hry zářila a sršela tím správným hospodyňkovským nasazením a Jaroslav Dufek ztvárnil svého penzistu do puntíku přesně.

FOTO: Ladislav Lakomý - kamarád z vojny a šachový parťák

Velmistr zpomalených tahů Ladislav Lakomý

Rozehraná partie o čtyřech dějstvích a se skvělým obsazením je určitě to pravé pro chladné, nejen prosincové večery. Kdo má chuť se odreagovat a pozřít trochu nadsazené reality, nechť určitě zavítá do Městského divadla Brna na Dobře rozehranou partii. Nebude litovat.

Dobře rozehraná partie

Městské divadlo Brno

Autor: Stefan Vögel

Režie: Stano Slovák

Scéna: Jaroslav Milfajt

Hrají: Jaroslav Dufek, Zdena Herfortová, Ladislav Lakomý, Viktor Skála, Hana Kovaříková

Hodnocení: 5 *****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dobře rozehraná partie dostala v Městském divadle Brno zasloužený aplausový mat