Menu
TOPZINE.cz
Studium

Dobeš souhlasí s hejtmany, středních škol bude méně

Zuzana Černá

Zuzana Černá

9. 1. 2011

Hejtmani krajů a krajské rady chtějí zeštíhlovat síť středních škol. A ministr školství, mládeže a tělovýchovy Josef Dobeš (VV) je plně podporuje. Ministerstvo zároveň zvažuje větší podporu jasně specifikovaným školám tzv. rodinného stříbra, kterých nebude více než pět.

FOTO: Já nejsem z gymplu

Střední školství teď podporuje klip Já nejsem z gymplu, Zdroj: YouTube.com

Jako školy rodinného stříbra, tedy nedotknutelné, mají úředníci ministerstva školství a odborníci z praxe vybrat nejvýše deset škol. Musí splňovat hlavně podmínku, že by Česká republika i společnost v případě jejich zániku utrpěla citelnou ztrátu. Ministr školství Dobeš to konstatoval po návštěvě Střední uměleckoprůmyslové školy v Kamenickém Šenově, která je nejstarší sklářskou školou na světě. Liberecký kraj ji chce kvůli úsporám sloučit se školou v Novém Boru.

Na Dobešův seznam nedotknutelných by se podle jeho představ mělo dostat jen okolo deseti škol, jejichž ztráta by pro Česko byla větší než úspory, které by takový krok přinesl. Vybrat by je měli úředníci ministerstva školství a odborníci z praxe.

Konečné slovo leží na hejtmanech

V tuto chvíli probíhá v krajích oponentura materiálu, který předložilo ministerstvo školství v prosinci loňského roku s názvem Model ideální sítě škol. „Začátkem února předpokládáme závěrečnou diskusi s hejtmany, kdy by mělo dojít ke shodě,“ říká ministr Dobeš o dalším postupu. Do té doby vyzve ministr hejtmany a radní krajů, aby zvážili, zda v jejich kraji není specifická škola typu tzv. rodinného stříbra, kterou by kraj nedokázal nadále financovat.

„V případě, že se tak stane, budeme hledat způsob, jak pomoci krajům k podpoře těchto vybraných škol, u kterých by zrušení znamenalo nenávratnou škodu pro české školství,“ vysvětluje ministr Dobeš. Zároveň plně respektuje rozhodnutí všech krajů a trvá jeho plná podpora ve snaze o snížení počtu škol.  Platí to i v případě sklářské školy v Kamenickém Šenově, kde se ministr bude řídit rozhodnutím Libereckého kraje.

Seznam výjimečných škol, které by měly získat zachovány, by měl být hotový v následujících týdnech, aby mohl platit už od příštího školního roku.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dobeš souhlasí s hejtmany, středních škol bude méně