Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Doba ledová 3: Zatímco nad Tatrou se blýská, nad dinosauřím světem svítá

Dlouho očekávaná dětská animovaná komedie Doba ledová, tentokrát ve 3D provedení, právě přichází do kin, česká premiéra byla stanovena na 2. července. Znovu se představí přátelská zvířátka mrazivé éry, tentokrát s novým dobrodružstvím.

V lásce se ruší egoita a síla přátelství přenáší hory a rozeznívá zvony. Tak by se dala ve zkratce popsat hlavní myšlenka třetího dílu Doby ledové s názvem Úsvit dinosaurů. V této části se znovu setkáte s chlapáckým mamutem Mannym (tentokrát nastávající otec, jak dojemné!), věčným smolařem Sidem i se samotářským tygrem Diegem. Ti společně objeví, že pod jejich zmrzlým světem, v němž dinosauři dávno vymřeli, se skrývá svět jiný. Svět tropů.

Úsvit dinosaurů už je opravdu jakýmsi vařením z vody. Několik málo zábavných scének v něm najdete; především ty, v nichž vystupuje tradiční nesmrtelná připitomělá veverka a její oříšek, ovšem i ta je tentokrát značně snížena trapnou tuctovou love-story s přenádhernou „veveřicí“, jež představuje spíše reklamu na řasenku Maybelline (doufám, že ta firma skutečně vyrábí řasenky, jinak se omlouvám). No, a když se ukáže, že pod jejich ledovou zemí se skrývá ohromná tropická říše plná dinosaurů, mastodontů, hmyzu a podobné havěti… Snad není třeba dodávat, jak je to laciné. Co přijde příště? Naučí se snad mamut Manny létat a zjistí, že na bělostných oblacích žijí dobré víly a skřítkové, a že vysoko nad nimi shlíží dolů usmívající se dědeček na obláčku? Pravda, to už by bylo trochu „ladovské“.

Nicméně, jak už jsem zmínila, pár vtipných chvilek se ve filmu vyskytuje. Většinou se o ně zasluhuje pomatený lasičák Buck, nová postavička obývající tropické letovisko pod ledem, která se tvůrcům opravdu vyvedla. Buck je takový, dalo by se říci, macho; jeden z těch křestním jménem Všechnovím a příjmením Všechnoznám.

I přes veškeré sentimentality příběhu je nutné pochválit grafiku, za níž dávám jejímu autorovi bludišťáka. Třetí rozměr přidává snímku na dramatičnosti, i když nějaká extra lekačka to také není.

Co říci závěrem? Inteligence z Úsvitu dinosaurů příliš netryská, spíše vůbec. Věřím ale, že dětem se zavděčíte. (Ach jo, kde jsou ty časy, kdy jsme četli Dášenku a Z deníku kocoura Modroočka? Dnešní děti opravdu přicházejí o klasiku.)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Doba ledová 3: Zatímco nad Tatrou se blýská, nad dinosauřím světem svítá