Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Do třetice hudební Valentýn: Nejkouzelnější songy (ne)jen pro zamilované

Redakce

Redakce

14. 2. 2011

FOTO: Svíčky ve tvaru srdceTak a je to opět tady. Rok se s rokem sešel a na nás ze všech koutů dýchá čtrnáctý únor, svátek všech zamilovaných. Pojďme si proto nejen pro ten dnešní den připomenout některé slavné songy, které máme spojeny s láskou. Vychutnejte si přehlídku toho nejpovedenějšího, co přinesl čas.

FOTO: valentýnské srdce

Nalaďme se na valentýnskou vlnu, Zdroj: archiv Topzine.cz

Let’s Get It On je dvanáctým studiovým albem Marvina Gaye, které obsahuje stejnojmenný hit. Vyšel v roce 1973, a přestože byl Marvin psychicky zničený ze smrti pěvecké partnerky Tammi Terrell, stal se Let’s Get It On obrovským hitem.

The Way You Look Tonight je původně písní z filmu Swing Time, kterou zpíval Fred Astaire. Píseň se dočkala mnoha verzí, například od Billie Holiday, Elly Fitzgerald, Olivie Newton-John, Phila Collinse nebo Michaela Bublého. Jednu z jejích nejkrásnějších verzí má na svědomí Tonny Bennet.

Kdykoli se John Cage dostal do zvláštně složité situaci, ponořil se do písně, poslouchal a tančil tak, aby se mohl soustředit na cokoliv, co přijde. To je situace ze seriálu Ally McBeal, jistě ale poznáte, že mluvím o songu Barryho Whita, You’re My Firt, My Last, My Everything.

Svoje jedinečné kouzlo má irská folková balada, kterou v roce 1987 nazpívali The Pogues s britskou zpěvačkou Kirsty MacColl. Fairytale of New York je song, který byl dlouho jedničkou v irských hitparádách a který vypráví příběh opilého irského přistěhovalce.

Teprve třiadvacetiletý muzikant Robert Francis si už připsal skvělý hit. Tím se v roce 2007 stala píseň One By One. Francisův přístup je neobvyklý, originální a působivé jsou i jeho texty.

V roce 2008 vyšlo album Season of Poison americké indie kapele Shiny Toy Guns. Sedmým songem na něm byla skladba Season of Love.  Alba se prodalo přes šedesát tisíc kopií a Season of Love se objevila v řadě filmových či seriálových scén.

Po dokončení nahrávání singlu Shiver, hlavního singlu alba Parachutes, vyšla skupina před studio. Venku již byla noc a obloha byla tak jasná, že byly vidět snad všechny hvězdy. Chris Martin, inspirován pohledem na nebe, měl v hlavě okamžitě meloii, text přišel vzápětí. Ještě té noci nahrála skupina Coldplay svůj slavný hit Yellow.

With of Without You patří mezi nejznámější písně irské skupiny U2 a hodnocení hudebních kritiků ho řadí mezi nejlepší songy všech dob. Píseň vyšla v roce 1987, ale vznikala již od roku 1985, kdy na ní U2 postupně začali pracovat. Kytarista The Edge ho kdysi označil za hrozný, ale zdá se, že čas dal za pravdu spíš příznivcům této krásné balady.

Ať už je pro vás nejoblíbenějším lovesongem cokoliv, věřím, že ani má nabídka vás neurazí. Pravda, výběr možná není úplně prvoplánový, nehýřím sladkými slovy a srdíčky, přesto doufám, že si každý najde něco, co ho potěší. Ať už na svátek zamilovaných či jen tak.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do třetice hudební Valentýn: Nejkouzelnější songy (ne)jen pro zamilované