Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Do Švandova divadla míří Gottland. Sejdou se v něm Goebbels, Baťa i Helenka Vondráčková

V sobotu 19. března se jeviště Švandova divadlo poprvé promění v Gottland. Stejnojmennou knihu polského novináře Mariusze Szczygieła pro smíchovské divadlo zdramatizovali Dodo Gombár a Petr Štindl, který je zároveň režisérem inscenace.

Foto: Kristýna Frejová a Filip Čapka v představení Gottland

Mariusz Szczygiel se na Čechy dívá jinak, Foto: Patrik Borecký, Švandovo divadlo

Respektovaný polský reportér a žurnalista Mariusz Szczygieł vytěžil ze svých pobytů v Česku esejistickou knihu, která mapuje posledních 100 let naší historie. Gottland předkládá osobitý pohled na Čechy a hlavně na neuveřitelnou českou vlastnost společensky popravit všechny, kteří se nějak vymykají.

Kdo se bojí, nesmí říct orgasmus

Szczygieł, s kontroverzností sobě vlastní (mimochodem byl prvním, kdo se v televizním vysílání v konzervativním a silně katolickém Polsku odvážil použít slovo orgasmus), Čechy nešetří. Přestože je jeho pohled nesmlouvavý a ironický, nelze mu upřít pravdivost. Často se diskutuje a pochybuje o tom, zda by nějaký Čech dokázal poskytnout podobnou výpověď o našich severních sousedech.

Foto: Fenomén sociální sítě se dostal i do Gottlandu

Fenomén sociální sítě se dostal i do Gottlandu

V adaptovaném divadlením scénáři Petra Štindla a Doda Gombára s podtitulem Masky tragické bezradnosti se prolínají dva fenomény, bestseller Mariusze Szczygieła a internetová sociální síť. Autoři tak poskytují virtuální příležitost k setkání zásadních osobností československých dějin.

Možná přijde i božský Kája

Účast v Gottlandu přislíbili propagandistický ministr Joseph Goebbels, jeho femme fatale Lída Baarová i jeho někdejší šéf Adolf Hitler. Zastaví se také slavný švec Tomáš Baťa s chotí. Chybět nebude ani celá původní sestava populárních Golden Kids (Helenka Vondráčková, Marta Kubišová a Vašek Neckář). Hybatele doby současné i nedávno minulé zastoupí Václav Havel či architekt Jan Kaplický. A snad dorazí také Karel Gott.

Foto: Herci Švandovo divadla v představení Gottland

Herci se v Gottlandu skutečně vyřádí

Herci souboru Švandova divadla se pod režijní taktovkou Petra Štindla v Gottlandu skutečně vyřádí. Těšit se můžete na Filipa Čapku, Kristýnu Frejovou, Zuzanu Onufrákovou, Roberta Jaškówa, Apolenu Veldovou a mnohé další. Každý z nich se během představení vtělí nejméně do dvou postav.

Své premiéry se Gottland aneb Masky tragické bezradnosti dočká v sobotu 19. března v 19 hodin.  Další reprízy jsou na programu Švandova divadla 21. a 30. března a dále 7. a 24. dubna.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Švandova divadla míří Gottland. Sejdou se v něm Goebbels, Baťa i Helenka Vondráčková