Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Do Stavovského divadla na drsný Dogville

Redakce

Redakce

19. 10. 2010

Podtitulek na plakátu Dogvillu, nabízející horor o městečku plném dobrých lidí, na vás jistě zapůsobí jako červený hadr na býka. Pořádně vydrážděn jsem hru shlédl. A musím přiznat, že městečko plné dobrých lidí snad může být někdy ještě horší, nežli to naše běžné město.

Mafiánská dcerka se ukrývá v Dogvillu Zdroj: Tiskové materiály ND

Lars von Trier si vysloužil nálepku jednoho z nejkontroverznějších umělců současnosti. Obrázek, jak je to doopravdy, si můžete vytvořit prostřednictvím Stavovského divadla, které uvádí divadelní adaptaci úspěšného Trierova filmu Dogville. Dogville na prknech jeviště vzbuzuje o poznání méně úzkosti, než Dogville na plátně, ale upřímně, dlouho jsem tak nepříjemné pocity v divadle nezažíval.

Na konci přichází nečekaný zvrat

Děj je celkem jednoduchý a svižně graduje k naprostému zvratu na konci. Grace (Lucie Žáčková) se přichází schovat před gangstery do malého amerického městečka Dogville, které by se dalo nejlépe popsat  českým slovem zapadákov. Místní intelektuál Tom (Jan Hájek) se postará o to, aby ji ostatní obyvatelé přijali. Grace nabízí na oplátku různé služby. Ti zprvu odmítají, ale postupem času se Grace pro Toma i ostatní obyvatele stává stále nepostradatelnější. Zlom nastává v okamžiku, kdy se gangsteři vrací a z Grace se stává cenný obchodní artikl.

Alois Švehlík jako jeden z obyvatelů

Herectví je sice záměrně okleštěné, ale mně to spíše vadilo. Důležitá je hudba Václava Havelky, podbarvující onu vesnickou rádoby idylku. Ve hře občas narazíme i na trefný humor, což dává celému představení civilnější rozměr.

Zazářili Žáčková a Hájek

Divadelní adaptaci zpracoval Christian Lollike, režie se ujal Miroslav Krobot. V hlavních rolích se představí Jan Hájek (Tom) a Lucie Žáčková (Grace). Další obyvatele ztvární například Jana Preissová, Alois Švehlík, Oldřich Vlček a Václav Neužil.

Divadelní hra se dá jako cokoliv od Triera doporučit. Že se vám bude líbit, to nezaručuji. Ale určitě zaujme a nudit se u ní nebudete ani chvilku.

Stavovské divadlo

Dogville

Režie: Miroslav Krobot

Hrají: Jan Hájek, Lucie Žáčková, Jana Preissová, Alois Švehlík a další

Hodnocení: 4 ****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Stavovského divadla na drsný Dogville