Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Do Řecka na Kos nejen za mořem, ale i za kulturou

Redakce

Redakce

18. 7. 2010

Řecko nabízí nepřeberné množství destinací na letní dovolenou. Z přibližně dvou tisíc ostrovů je jich obydleno pouze něco kolem dvou set. A jen některé z nich jsou uzpůsobeny turistickému ruchu. Jedním z těchto turistických rájů je i ostrov Kos v Egejském moři.

Řecko, ostrov Kos

Hotelový komplex na ostrově Kos, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Ostrov má rozlohu 290 km2 a v nejužším místě naměříte od pobřeží k pobřeží pouhé dva kilometry. Přesto skýtá množství atraktivních a především antickou kulturou prodchnutých míst. Každá cestovní agentura vám jistě nabídne výlet po ostrově v přeplněném autobuse, kde z vás při čtyřiceti stupních bude kapat pot a jediné, co si z poznávacího výletu zapamatujete, bude stánek z osvěžující sodovkou. My jsme se takovému zážitku pro jistotu vyhnuli – půjčili jsme si auto a cestu si zorganizovali sami a to v protisměru obvyklé trasy cestovních kanceláří.

První naší zastávkou bylo městečko Antimachia, kde leží nejfotografovanější větrný mlýn ostrova. Vyskákat z auta, povinně vyfotit a jede se dál, neboť městečko nic dalšího nenabízí. V dalším městečku Kefalos jsme se zdrželi o něco déle. Kromě řady dalších větrných mlýnů se zde nachází i byzantský kostel a nedaleko dokonce jeskyně Aspi Petra, která prý byla obydlená již v neolitu. Navíc je z tohoto města krásný výhled do širokého okolí, na kamenité svahy i jižní pobřeží. Jelikož je celkem brzy, alespoň pro Řeky určitě, náš úmysl zajít někde na kafe se nesetká s úspěchem, nikde nenajdeme kavárničku či restauraci, která by v tuto hodinu měla otevřeno.

Řecko, Kos

Město Kefalos, Kos, Zdroj: Nikola Kratochvílová

Přes návštěvu krásného, byť polorozpadlého hradu, na který nás upozornila nenápadná cedule při okraji cesty, se kolem polodne dostáváme do vesničky Zia, kterou náš kapesní průvodce doporučí jako jednu z okouzlujících horských vesniček. Pokud jsme však čekali několik řeckých domků, roztomilou řeckou taverničku a několik místních obyvatel, opak byl pravdou. Hned na parkovišti stály mraky aut a autobusů snad všech cestovních agentur, takže se okouzlující vesnička změnila v rej turistů. Navíc místo tradičních domků či obchůdků na nás křičely reklamy na coca-colu a prodavači nám cpali kýčovité osušky s motivem hvězdných válek. Kdysi to byla jistě krásná a poklidná vesnice, my jsme odtud však raději rychle prchali pryč.

Řecko, Kos

Horská vesnička Zia, Kos, Zdroj: Nikola Kratochvílová, Topzine.cz

Naopak Asklepion, starořecká nemocnice lékaře Hippokrata, nás mile překvapila. Turisté si toto místo odbyli už dopoledne, takže jsme byli téměř jediní návštěvníci. Trosky zdí, iónské sloupy tyčící se do výšky a několik dlouhých kamenných schodišť na nás dýchlo tou pravou antickou atmosférou. Šťáva z čerstvě vymačkaných pomerančů na závěr byla už jen třešničkou na dortu.

Posledním námi navštíveným místem se stalo samotné hlavní město, nesoucí stejné název jako ostrov – tedy Kos. Město je vystavěno na místě dřívějšího starověkého města, jehož ruiny jsou k vidění především v antické agoře za branou Porta tou Forou.  Kousek odtud se nachází též Hippokratův strom, platan starý 500-700 let.

Hlavní město ukončilo náš poznávací výlet po ostrově. Plní nových zážitků a příjemně unavení jsme se vrátili do hotelu, kde jsme se až do konce pobytu váleli na krásné písečné pláži a užívali si průzračného teplého moře.

Koupit zájezd můžete zde

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Řecka na Kos nejen za mořem, ale i za kulturou