Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Do programu festivalu Mezi ploty 2010 se dostala i literatura

!AKTUALIZUJEME!V sobotu 22. května zamíří multižánrový festival Mezi Ploty do Dobřan u Plzně, 29. května ho pořadatelé dovezou do brněnských Černovic a pomyslné turné skončí o prvním červnovém víkendu v Praze. V bohnické léčebně Mezi Ploty vydrží dokonce dny dva.

Psychiatrická léčebna Bohnice, Zdroj: basny.cz

Multižánrový festival Mezi ploty má v Česku devatenáctiletou tradici. Každoročně se odehrává na třech místech, které mají jedno společné – jde o areály psychiatrických léčeben. Jedním z cílů festivalu je snaha eliminovat rozdíly mezi normálními návštěvníky a pacienty psychiatrických léčeben. Hudba, divadlo, literatura… Festival disponuje bohatým multikulturním programem. Největším lákadlem už tradičně bývají hudební vystoupení. Hudba však na Mezi plotech není zdaleka to hlavní. Místo je zde pro profesionální i ochotnické divadelní skupiny, výtvarníky, taneční skupiny, oblíbený je ale i jarmark chráněných dílen.

Vstupenky jsou k dostání v předprodeji Ticketstream: jednodenní za 250 Kč, dvoudenní za 470 Kč. Při prodeji jednodenních vstupenek na místě platí zvýhodněné ceny pro rodiče s dětmi a studenty.

Do nabitého programu se vešla i literatura. V Plzni ji diváci musí oželet, do Brna přijedou jen dva literáti. Praha to však dožene, číst se v Bohnicích bude jak v sobotu, tak v neděli. Celkem se na Mezi plotech uskuteční deset autorských čtení osmi různých českých autorů. Brněnští účastníci festivalu mají možnost setkat se „pouze“ se Zuzanou Frantovou nebo Adélou Hoškovou

Arnošt Goldflam, Zdroj: kalendarakci.atlasceska.cz

V Praze 5. června jako první začne číst básník, prozaik a absolvent Ježkovy konzervatoře Jan Pavel, jehož povídkový soubor Zbytečnost byl nedávno přeložen do brazilské portugalštiny. Následovat bude četba mladé autorky Zuzany Frantové, která je členka tvůrčí skupiny současných i bývalých studentů Literární akademie v Praze Hlava nehlava. Tato skupina vytváří literaturu pro děti, dá se tedy očekávat, že na děti bude zaměřená i četba. Chybět nebude ani jeden z nejčtenějších českých současných spisovatelů Michal Viewegh, sobotní čtení uzavře Arnošt Goldflam, který spíš než autor je znám jako herec. Ztvárnil například postavu Lustiga v pohádce Lotrando a Zubejda.

Následující den se návštěvníci festivalu budou moci zaposlouchat do ukázek z knih Jiřího Formánka, Daniely Fischerové, Adély Hoškové nebo Jiřího Dědečka. Z těchto autorů je asi nejznámější ten poslední: Jiří Dědeček je básník a písničkář, ale také předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu.

Michal Viewegh, Zdroj: viewegh.cz

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do programu festivalu Mezi ploty 2010 se dostala i literatura