Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Do Káthmándú s Buddhovými sirotky Samráta Upádhjájího

Jana Dobešová

Jana Dobešová

20. 9. 2010

FOTO: Chrám Pašupatináth (Káthmándú, Nepál)Do samého srdce nepálské perly, tedy do hlavního města Káthmándú, zasadil Samrát Upádhjáj osudový příběh Rádži a Nilu. Láska, sex a síla osudu – to je nová kniha amerického autora s nepálskými kořeny.

FOTO: Chrám Pašupatináth (Káthmándú, Nepál)

Chrám Pašupatináth (Káthmándú, Nepál), Zdroj: commons.wikimedia.org

On a ona. Opuštěný sirotek a jediná dědička bohaté vdovy. Syn sebevražedkyně a dcera alkoholičky. Rádža a Nilu. To jsou nedůležitější postavy románu Buddhovi sirotci. Nerada bych je označovala za hlavní aktéry, protože častokrát je příběh vyprávěn očima ostatních účastníků příběhu.

A právě proto máme možnost poznat život chudiny skrze prodavačku kukuřice Kaki, ale také každodenní starosti příslušníků střední vrstvy pod vedením adoptivního otce Rádžy Gangády, stejně tak nahlížíme do vyšších kruhů společnosti díky vdově Múvě. Samrát Upádhjáj nám ukazuje i rozdíly v myšlení a názorech mezi generacemi. Příkladem může být výběr životního partnera, který zajišťují zásadně rodiče, avšak mladší generace se proti tomu staví. Další rozdíly jsou třeba ve vnímání královské vlády.

Foto: Mapa Nepálu

Mapa Nepálu, Zdroj:commons.wikimedia.org

Jako velice pozitivní vnímám popis prostředí Nepálu a vysvětlení tradičních nepálských názvů a zvyků. Autor častokrát používá označení osob, jídel, zvyků, bohů nebo míst v nepálštině, avšak z hlediska srozumitelnosti uvádí vždy pod textem vysvětlení těchto cizokrajných slov. Dozvídáme se tak například, že tradičním nápojem Nepálců je mléčný nápoj lassa. Smysl pro detail a způsob popisu vzbuzuje v čtenáři chuť zažít Nepál na vlastní kůži.

Kompozice

Kniha je charakterizována jako román, avšak čtenář, který čeká klasickou červenou knihovnu, se hluboce mýlí. Nemyslete si, že se dočkáte tradičního romantického vzdychání nebo naivních snů. Naopak. Nilu a Rádža společně procházejí těžkými životními situacemi, jejichž vyústění častokrát nemá s romantikou nic společného. Často také budí čtenářovu pozornost zapleteností příběhů, jelikož některé životní osudy se proplétají, a tak se prolínají a potkávají i v knize.

Velmi zajímavá je stavba Buddhových sirotků. Čtení je díky této kompozici záživnější, protože čtenář nesleduje posloupně danou časovou linii, ale musí si ji z jednotlivých příběhů sám sestavit. Autor se totiž vrací v čase, vysvětluje jakoby zpětně některé části příběhů. Čtenáři, který nesleduje dějovou návaznost, se může snadno stát, že se v knize ztratí.

Děj

Zápletky, které Samrát Upádhjáj svým hrdinům připravil, jsou nápadité, nečekané a neotřelé. Rozuzlení bývá překvapivé, konec nemusí být vždy dobrý. Například výše zmíněná Kaki vychová malého Rádžu na úkor vlastního blahobytu – věnuje mu své jídlo, syn ji kvůli němu vyhodí z bytu… a přesto umírá sama, bez Rádžova zájmu. Velice mě překvapilo, že se autor jako muž nebojí popisovat i erotické scény, a především způsob, jakým je zobrazuje.

Nezastupitelnou roli hraje osud a jeho spojitost s životem potomků. Rádžova matka, která spáchala sebevraždu, se mu po celý jeho život zjevuje ve snech. Svého syna, který umře ještě jako malé dítě, vidí Nilu nejen během spánku, ale i ve dne na ulici. Jejich dceři Randžáně  se zjevuje její mrtvá babička (sebevražedkyně) a to v konkrétních a detailních obrazech. Randžána dokonce vidí i její smrt a cítí, jak se babička topí v jezeře Ránípókharí.

FOTO: Jezero Ránípókharí

Jezero Ránípókharí, Zdroj: commons.wikimedia.org

Kontext

Hrdinové se často ocitají v situacích, díky kterým můžeme poznat současný stav nepálského zdravotnictví či školství. Rádžova adoptivní matka je psychicky nemocná žena, která se často nevyhne pobytu na klinice. Zde leží v přeplněné místnosti pouze na lehátku, protože na postele nejsou potřebné finance, a pracují tu sestry, které občas zapomenou dát pacientům léky. Neklidní pacienti jsou přivazováni ke sloupům nebo k pevným židlím.

Ani situace ve školství neodpovídá kýžené kvalitě. Třídy jsou přeplněné, často bez oken – ve zdi je pouze díra, která spojuje sousední třídy. Učitelé nemají potřebnou kvalifikaci. Ano, jistou kompenzaci poskytuje možnost soukromého školství, avšak to je samozřejmě mnohonásobně dražší než státní škola. I tak rodiče musí své potomky vybavit školní uniformou, knihami, sešity a dalšími pomůckami, a proto nižší vrstvy obyvatelstva nejsou schopny své děti poslat do školy, protože na to prostě nemají.

Samrát Upádhjáj se nevyhýbá ani popisu čile fungující korupce. Gangáda podplatí státního úředníka, aby si mohl osvojit Rádžu. Dále musí určitý finanční obnos věnovat i řediteli, aby Rádžu přijal do přeplněné školy. Nilu rovněž musí uplatit toho stejného ředitele, aby ji přijal navzdory její matce. Podobných případů nalezneme v Buddhových sirotcích nespočet. Jen málokdy je korupce odhalena.

Ilustrační foto

Ilustrační foto, Zdroj: Jiří Krejčík, Topzine.cz

Nevybíravým způsobem ukazuje autor i na vliv vyspělejší civilizace, která přináší Nepálu nejen dobré, ale i špatné zkušenosti. Týká se to především alkoholu a drog, se kterými se musí obyvatelé Nepálu vyrovnat. Překvapivě se tato problematika nevztahuje pouze na mladou generaci. Třeba Múva, matka Nilu, fetuje společně se svým druhem, kromě toho neustále popíjí alkohol. Rádža zase jako mladík zkouší účinky marihuany, ale několikrát požije i tvrdší drogy.

Souhrnně

Životní příběhy lidí, které Samrát Upádhjáj v knize Buddhovi sirotci představuje, mi učarovaly. Zápletky i vyústění působí neotřele, někdy až provokativně. Autor nepoužívá žádna klišé ani klasické obrazy, vše je nové. Káthmándú je v jeho podání okouzlující a lákavé. Jediný nedostatek vidím v tom, že asi na dvou místech chybí v knize slovo. Naštěstí jde o drobnosti, které vyplívají z kontextu. Je to však jediný opar na jinak bezchybném rtu.

Žena se narovná, naposledy se na své dítě podívá a vydá se k jezírku. Chvíli bojuje s oplocením, až nakonec mezi příčkami objeví dostatečně velkou mezeru, jíž se protáhne na druhou stranu. V duchu se jí pořád vrací nářek nemluvněte a na zlomek vteřiny zatouží rozběhnout se k němu zpátky. Pak skočí do vody. Hrabe rukama i nohama v zoufalé naději, že ji pohyb vynese zpátky k hladině. Ale klesá stále níž a plíce jí brzy zaplaví voda.

Název: Buddhovi sirotci
Název originálu: Buddha´s Orphans
Autor: Samrát Upádhjáj
Překlad: Radka Kolebáčová
Počet stran: 460
Vazba: Pevná vazba s přebalem
Rozměry: 160 x 200 mm
Vydal: Jota, Brno 2010
Doporučená cena: 398 Kč

Hodnocení: **** (90%)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Káthmándú s Buddhovými sirotky Samráta Upádhjájího