Menu
TOPZINE.cz
Móda a styl

Do jarní kolekce Stelly McCartney se prolisovaly šťavnaté citrusy

Petra Červená

Petra Červená

8. 2. 2011

FOTO: Stella McCartney, Jaro 2011Bojovnice za práva zvířat, ekoložka, vegetariánka, ale především módní návrhářka, to je Stella McCartney. Ale také matka tří dětí, manželka nakladatele Alasdhaira Willise a dcera slavného páru Paula a Lindy McCartney. To vše jsou mnohokrát napsaná fakta. O její předem umetené cestě za slávou toho bylo také řečeno mnoho. Jaká je ale její nejnovější kolekce?

FOTO: Stella McCartney, Jaro 2011

Bílá klasika, Zdroj: stellamccartney.com

Než se podíváme za její poslední kolekcí, ve které se alespoň na fotografiích můžeme těšit na dny provoněné jarem a prvními závany tepla, absolvujeme okružní jízdu po její profesní dráze. Stella se narodila 13. září 1972, vyrůstala s rodiči a třemi sourozenci na biofarmě v Sussexu, kde chovali ovce, pěstovali zeleninu a chodili do obyčejných státních škol.

První krůčky

Ve Velké Británii, která je proslulá svým kastovním systémem školství, není takový postup příliš obvyklý. Nicméně i přes zvolenou plavbu proti proudu Stellinými rodiči byla její cesta přeci jen mnohem snadnější než cesta neznámých dětí. Své první šaty si Stella navrhla a ušila v jedenácti letech. V roce 1995 vystudovala přední designérskou školu St. Martin’s College of Art and Design v Londýně.

FOTO: Stella McCartney, kolekce Jaro 2011

Střih H patří k těm, ve kterých i velmi štíhlé modelky vypadají o tři čísla mohutnější

Kam dál?

Její absolventská práce, módní kolekce, zaznamenala nebývalý úspěch. Nemalý podíl na tom však měly kamarádky supermodelky Naomi Campbell a Kate Moss, které její modely předváděly. Publicita kolekce tak byla zajištěna a nabídka na odkoupení modelů od známých obchodních domů jako Browns nebo Bergdorf Goodman na sebe nenechala dlouho čekat.

Zasloužený věhlas

V roce 1997 byla jmenována kreativní ředitelkou francouzské značky Chloé. Na tomto postu vystřídala Karla Lagerfelda, pro kterého byla pouhou návrhářkou triček profitující z otcova jména. Jenže již po několika měsících několikanásobně zvýšené tržby módního domu ukázaly, že počáteční odsuzující kritika se nenaplnila. Navíc neokoukané návrhy přitáhly pozornost mnoha celebrit.

FOTO: Stella McCartney, Jaro 2011

Neposlušné rozparky

Hledání vlastní cesty

V roce 2001 založila svou vlastní značku Stella McCartney pod křídly Gucciho impéria. Nicméně první kolekce byla naprostým fiaskem. Spojili se proti ní snad všichni světoví módní kritici. „Teprve jsem sama sebe hledala, chtěla jsem se příliš rychle vymezit a uspěchala jsem to,“ hodnotí zpětně své začátky Stella. Co se tedy stalo jasně rozpoznatelným Stelliným stylem? Čisté linie, pánské střihy, jednoduchá klasika a kombinace luxusu s běžnou konfekcí.

FOTO: Stella McCartney Jaro 2011

Velké večerní

Co u Stelly nenajdete

Jako správná bojovnice za práva zvířat se Stella ve svých kolekcích vyhýbá kůži a kožešinám, modely se prodávají v nákupních taškách z kukuřičných vláken a v jejím módním ateliéru se používá elektřina z obnovitelných zdrojů. I nejnovější kolekce se nese na eko rovině, prim hraje džínovina, hedvábí a bavlna. Barvy mají jen nádech sytých odstínů, spíše plují na pastelové vlně růžové, pistáciové nebo blankytně modré.

Kolekce Jaro 2011

Pro hedvábné šaty, sukně i halenky použila potisk zářivých velkých citrusů. První takové potisky se objevily v kolekci Prady, ty však měly podobu banánů, u Stelly to byly citróny a grepy. Některé modely sice připomínaly střihy Burdy počátku devadesátých let, obzvláště džínové tuniky a šortky střihového typu H, ale mnohé okouzlovaly svou jednoduchostí a rafinovaností, například v podobě vysokých rozparků na dlouhých šatech.

FOTO: Stella McCartney Jaro 2011

Ovoce k nakousnutí

Novinky pro nadcházející sezónu

Stella udává jako staronový trend dlouhé vesty s dvouřadovým zapínáním a hlubokým výstřihem. Saka jsou volného střihu, bez vypasování, s jednořadovým zapínáním. U kalhot se návrhářka drží trendu úzkých nohavic s výraznými puky. Co návrhář, to jiný pohled na módu, co zákaznice, to odlišný požadavek na výsledný model. Mnohé ženy ale spojuje touha dělat obyčejné věci krásnými a své oblečení povyšovat na umění, které se jím, s fantazií a hravostí, klidně může stát.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do jarní kolekce Stelly McCartney se prolisovaly šťavnaté citrusy