Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Do Česka poprvé přichází Noc divadel. Podívali jsme se na její program

Hana Švarcová

Hana Švarcová

12. 11. 2013

To už tu všechno bylo. Muzejní noc, Noc kostelů, Noc s Andersenem, v Brně dokonce i Noc vědců. Ale Noc divadel jsme ještě nezažili. Tedy až dosud. Třetí listopadovou sobotu, která letos připadne na 16. listopad, se poprvé uskuteční i v České republice, ačkoli ve světě se s ní mohou diváci setkávat již od roku 2008.

FOTO: Lucie Trmíková a Jan Vondráček v inscenaci Eyolfek

Noci divadel se zúčastní více než 80 souborů. Mezi nimi je i Divadlo v Dlouhé Zdroj: Bohdan Holomíček, DvD

Od 2. května, kdy byla zahájena registrace divadel, se do projektu přihlásilo více než 80 divadel a souborů ze všech koutů České republiky. Účastnící se divadla nabízejí bohatý program, který mnohde začíná již odpoledne programem pro rodiče s dětmi. Připraveny jsou pohádky, prohlídky divadelního zákulisí, setkání s herci, herecké workshopy, koncerty a samozřejmě divadelní představení.

Kompletní seznam divadel naleznete na http://www.nocdivadel.cz/program. Detailněji se podíváme na některá z nich.

FOTO: Jihočeské divadlo uvede v rámci Noci divadel inscenaci Škola základ života

Jihočeské divadlo stylizuje svou Noc divadel do 30. let minulého století. Zdroj: Petr Neubert, Jihočeské divadlo

Jihočeské divadlo v Českých Budějovicích zahájí Noc divadel představením Škola základ života. V duchu 30. let se ponese i zbytek večera. Pro návštěvníky jsou připraveny komentované prohlídky, které povedou sami herci, ukázky líčení, výstava kostýmů a focení s herci. K tanci a poslechu hraje kapela Swing Trio Avalon. Aby byla atmosféra 30. let dokonalá, mohou návštěvníci přijít v retro oblečení.

Národní divadlo v Brně si pro své diváky připravilo představení Nebezpečné známosti s překvapením baletního souboru, které bude odtajněno během přestávky, a vystoupení Korespondence V+W v Divadle Reduta.

Klicperovo divadlo v Hradci Králové láká na komentované prohlídky divadla, koncert uměleckého souboru, který připomene hudbu ze současných i minulých inscenací divadla, a noční autogramiádu.

FOTO: Michal Malátný a Tomáš Petřík v inscenaci Chvála bláznovství

V roli Kjella Bjarna exceluje Michal Malátný v inscenaci Chvála bláznovství. Zdroj: KMD

Netradiční komponovaný program s názvem Všechny cesty vedou do Karlovarského městského divadla se uskuteční v Karlových Varech. Skládá se z ukázky dosavadní tvorby, setkání s herci, v jejichž čele stojí Michal Malátný, prohlídek zákulisí či seznámení se skladatelem Jiřím Šlupkou Svěrákem.

FOTO: Divadlo Petra Bezruče oslaví Noc divadel Pěnou dní

Inscenací Pěna dní od Borise Viana oslaví Bezruči Noc divadel. Tomáš Ruta, DPB

Ostravské Divadlo Petra Bezruče připravilo představení Pěna dní, scénickou prohlídku zákulisí divadla zakončenou očistou mikve nazvanou Očista v techomatu či koncert Mihala Sedláčka a Pavly Gajdošíkové.

Autorský workshop vedený Petrem Kolečkem můžete navštívit v pražském A studiu Rubín. Workshop navazuje na představení Zakázané uvolnění.

FOTO: Vražedný pátek v Divadle v Řeznické

„Žijte, milujte a nikdy nepřestávejte klást otázky.“ Toť poselství Vražedného pátku. Zdroj: Divadlo v Řeznické

Bohatý program připravilo Divadlo v Řeznické. Zahájí jej již dopoledne loutkovou pohádkou pro děti Český Honza, kterou napsal Vít Peřina. Poté v Řeznické pokračují dramatickým debutem Marka Hejduka Rest, který navazuje na dnes již klasickou sérii vaňkovek (podle Ferdinanda Vaňka, postavy ze hry Audience Václava Havla). Divadelní maraton zakončí představení Vražedný pátek. V programu nechybí ani herecký workshop a Divadelní noc zakončí koncert mladé kapely Olats otesoc.

FOTO: Inscenaci Mopslíkem z lásky uvede při Noci divadel Divadlo Orfeus

Mopslíkem z lásky – tři láskyplné a jazykově košaté jednoaktovky. Zdroj: Divadlo Orfeus

Do Noci divadel se zapojilo také smíchovské krytové Divadlo Orfeus. Kromě jazykově košatého představení Mopslíkem z lásky zakomponovalo toto divadlo do programu také scénické čtení a lehké dramatizace divadelních textů a scénářů nové generace autorů nazvané Čtení v předvečer Noci.

Divadla nezapomínají ani na děti. Divadelní maraton plný divadla, zpěvu, ale i tance si připravilo královéhradecké Divadlo Jesličky Josefa Tejkla. Také Divadlo Minor cílí svůj program Noci divadel zejména na děti. Kromě tří představení uvedených během dne (O Smolíčkovi, Bruncvík a lev) připravilo interaktivní prohlídku, která odhalí nejen divadelní zákulisí. Ve Zlíně na dětské diváky čeká kromě pohádkového představení také pohádkové tvoření.

FOTO: Korespondence V+W

Divadlo Reduta oslaví Noc divadel Korespondencí V+W. Zdroj: Divadlo Reduta

Součástí Noci divadel je společný potlesk všech zapojených divadel z 11 zúčastněných zemí Evropy.

Program je bohatý, naplánovat si vlastní Noc divadel můžete na http://www.citybee.cz/noc-divadel/.

Noc divadel

sobota 16. listopadu

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Česka poprvé přichází Noc divadel. Podívali jsme se na její program