Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Do Budějovic přichází Advent. Baladu z Beskyd napsala Jarmila Glazarová

Hana Švarcová

Hana Švarcová

25. 10. 2013

První letošní premiérou se v Jihočeském divadle v Českých Budějovicích stane Advent spisovatelky Jarmily Glazarové. Příběh o nenaplněné mateřské oběti nenechá chladným nejedno srdce.

[nggallery id=2539]

Premiéra inscenace Advent se uskuteční v pátek 25. října v budově divadla na břehu řeky Malše. Režie se ujal Martin Františák.

V minulosti spolupracoval například se Švandovým divadlem, kde režíroval inscenaci Frankenstein, s pražským Divadlem v Dlouhé (Tři sestry), Národním divadlem v Praze (Karla), Divadlem J. K. Tyla v Plzni (Je třeba zabít Sekala) či s Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě (Její pastorkyňa).

FOTO: Inscenace Advent má premiéru v Jihočeském divadle

Román Advent Jarmily Glazarové se dočkal divadelního zpracování, Zdroj: Petr Neubert, Jihočeské divadlo

Kromě toho, že divadelní inscenace režíruje, napsal také čtyři původní hry, přičemž tři z nich uvedlo Národní divadlo v Praze.

Jarmila Glazarová (1901–1977) byla česká spisovatelka, jejímž stěžejním tématem se stal život na venkově beskydských hor. Ve svých prózách detailně popisuje životy tamních obyvatel se všemi jejich útrapami, těžkostmi, ale také blízkým vztahem k víře a spřízněností s krajem, který je přes všechna příkoří, která jim staví do cesty, jejich domovem.

Příběhy, které se v knihách Jarmily Glazarové odehrávají, jsou kolorovány zdejšími bohatými tradicemi a církevním rokem, který dává všemu řád. Zejména z prózy Advent sálá autorčina znalost popisovaného prostředí. Za vše mluví užívání moravskoslezského nářečí.

FOTO: Inscenace Advent má premiéru v Jihočeském divadle

Režie se ujal Martin Františák.

Román Advent napsala Jarmila Glazarová roku 1939. Hlavní postavou této baladické prózy je mladá dívka Františka, která v obci ovlivněné církevními pravidly zažívá hořký osud svobodné matky, které po smrti milého nezbývá než se provdat za starého, nedobrého sedláka.

On ani jeho služebná Rozína nemají pro Františku a jejího nemanželského syna Metuda jediného dobrého slova a pohřbívají Františčiny sny, naději i víru v lepší budoucnost stále hlouběji do země. Jak Františka vyřeší svou neblahou situaci?

FOTO: Jihočeské divadlo uvede Advent Jarmily Glazarové

Zvrátí Františka hořký úděl a najde pro sebe a svého syna štěstí?

V roli Františky se v jihočeském zpracování představí Lenka Krčková. Sedláka Juru Podešvu si zahraje Roman Nevěčný. Věra Hlaváčová ztvární služebnou Rozínu. V dalších rolích se představí Bibiana Šimonová, Daniela Bambasová, Tomáš Drápela, Jan Dvořák, Jaroslava Červenková, Pavel Oubram či Taťána Kupcová.

Advent, Jihočeské divadlo, autor: Jarmila Glazarová, režie: Martin Františák, hrají: Lenka Krčková, Roman Nevěčný, Věra Hlaváčová, Bibiana Šimonová, Daniela Bambasová, Tomáš Drápela, Jan Dvořák, Jaroslava Červenková, Pavel Oubram, Taťána Kupcová

Premiéra: pátek 25. října

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Budějovic přichází Advent. Baladu z Beskyd napsala Jarmila Glazarová