Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Do brněnských ulic vtrhla poezie

Redakce

Redakce

21. 9. 2010

FOTO: Projekt Básníci na ulici Brno 2010Bezručova, Bieblova, Bratří Čapků, Čelakovského, Erbenova, Nerudova, Seifertova, Šrámkova… Kdy naposledy jste se pozastavili nad významem, který nesou názvy jednotlivých ulic? Nad jménem osobnosti, podle které je pokřtěna, a nad její tvorbou a odkazem, který nám zanechala?

FOTO: Výstava Básníci na ulici Brno 2010

Pohled na Šafaříkovu ulici Autor: Helena Svobodová

Denně prochází tisíce lidí stovkami ulic, které nesou jméno nějaké významné osoby. Název ulice bereme jako samozřejmost, nenápadně splývá se svým okolím a to poslední, co se od něho očekává, je vybízet chodce k úvahám a rozjímání, kdo vlastně byl onen člověk, jehož jménem se honosí tato ulice? Proč se ulice či náměstí jmenuje zrovna takto, zrovna po tomto člověku?

Takovýto úkol – tedy připomenout lidem v Brně, po kom jsou vlastně pojmenovány ulice, po kterých chodí – si vytyčila studentka českého jazyka Zdeňka Kocábová, která stojí za zrodem projektu Básníci na ulici. Ve své práci se zaměřila na ulice pojmenované po osobnostech české i světové poezie. V noci z 20. na 21. srpna vyrazila se spreji, šablonami a dalšími dvaceti pěti dobrovolníky do brněnských ulic nesoucích jména umělců, aby nasprejovala na chodníky útržky jejich básní.

FOTO: Projekt Básníci na ulici Brno 2010

Verše Jana Kárníka na chodníku Zdroj: Archiv projektu Básníci na ulici

Nasprejované fragmenty veršů dávají kolemjdoucím podnět k zamyšlení, k pozastavení se nad běžnou uspěchanou realitou, dávají jim možnost na chvíli vystoupit  z běžné šedi ukvapeného města a věnovat se alespoň na malou chvíli poezii. Verše budou chodci potkávat několik měsíců, životnost závisí především na počasí.

V souvislosti s projektem Básníci na ulici byla uspořádána také stejnojmenná výstava fotografií, mapující tento happeningový počin. Díla osmi fotografů (Lena Beleke, Bára Milatová, Michal Jašek, Helena Svobodová, Tomáš Págo, Tomáš Hliva, studio Dva dva a Krasovhledy) byla vystavena od 2. do 12. 9. 2010 v Divadle Reduta na Zelném trhu.

Fotografové využili nejrůznějších kompozic a přístupů. Vystaveny byly fotografie černobílé i barevné; s motivem člověka, zvířete nebo stromu; odkazující na použitý verš či jen dokumentující stav dané ulice. Každá fotografie byla doplněna veršem odpovídajícího básníka, takže se návštěvníci mohli blíže seznámit nejen s rázem ulic, ale mohli také nahlédnout a přiblížit si tvorbu slavných i méně známých básníků.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do brněnských ulic vtrhla poezie