Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Vánoce v Brně: do Brna za vánoční atmosférou, ale jen na vlastní nebezpečí

Monika Bukáčková

Monika Bukáčková

23. 12. 2010

FOTO: Brněnské Vánoce!SPECIÁL!Vánoce jsou za dveřmi a nastal čas, abych prošmejdila trhy, nakoupila vánoční dárky a nasála tu pravou atmosféru. Kde jinde hledat Vánoce, než v samém srdci Brna.

FOTO: Brněnské Vánoce

Připravte se na pořádnou tlačenici, Zdroj: tradicnivanoce.cz

Popravdě řečeno, moc míst, kam za vánoční atmosférou v Brně vyrazit, zrovna není. Většina výloh nejrůznějších obchodů se pokouší všemožnými způsoby aranžovat své figuríny tak, aby co nejvíce evokovaly Vánoce. Bezhlavé postavy s umělými vousy nastavené do nejroztodivnějších poloh na mě působí spíše hrůzostrašně než vánočně.

Jelikož máme v centru Brna zeleně jen poskrovnu, s nazdobenými stromečky se setkáme jen zřídka. Pokud k tomu dojde, stojí to však za to. Když pominu vánoční stromeček na Náměstí svobody, který je opět nakřivo (už jsme si docela zvykli), nacházím samé pahýlky, čouhající z betonové země, ověšené uboze vypadajícími světly.

Při obchůzce vánočních trhů na již zmíněném Svoboďáku si ihned povšimnu, že trhy jsou rozdělené do dvou táborů. První část se nese v duchu tradičních českých Vánoc. Na místě fontány letos vyrostl obrovský dřevěný Betlémek, který je zřejmě největší ozdobou města Brna. Jdu se podívat do chaloupky, odkud mohu poslat dopis Ježíškovi a zazvoním na zvoneček, což patří k mé kažoroční vánoční tradici.

Kolem mě mezitím ujíždí vláček nadneseně nazvaný Polární expres, ve kterém se krčí na kost zmrzlé děti a vychutnávají si jízdu trvající několik málo minut. Stánky jsou plné českých výrobků od krajky, pletených čepic až po rytířské zbraně. Sem tam narazím i na svařák nebo palačinku.

FOTO: Letošní Vánoce se nesou v duchu jídla

Letošní Vánoce se nesou v duchu jídla, Foto: Eva Mácová, Topzine.cz

Na druhé straně náměstí zahlédnu stánek s občerstvením a zavane ke mně vůně čerstvě pečených klobás. Svižným krokem vyrazím vpřed, když vtom slyším zuřivé cinkání projíždějící šaliny. Tak tak, že stihnu uskočit. Šalina křižuje náměstí zhruba každých pět minut a tvoří přirozenou hranici mezi oběma tábory. Raději se dvakrát pořádně rozhlédnu, než se odvážím překročit přes tramvajový pás.

Konečně jsem zde. Všude, kam pohlédnu, vidím jídlo. Hory jídla. A samožřejmě alkohol. Milovníci uzených klobás, čabajek, vepřového masa a alkoholických nápojů nejrůznějších názvů si přijdou na své. Trhovci se snaží přilákat zákazníky originálními názvy lahodných moků. Mně osobně zaujal nápoj pojmenovaný Svoboďáček nebo výstižně nazvaný Vozembouch. Radši však zůstávám u klasického svařeného vína, protože s rostoucí kreativitou názvů roste přímo úměrně i jejich cena.

FOTO: Svařené víno nesmí na Vánoce chybět

Není svařák jako svařák, Zdroj: regensburg.de

Se svařákem v ruce se prodírám masou lidí spěchající neznámo kam. Nakonec jsem nucena zůstat uprostřed silnice a čelit šílenému davu. Svařák, kvůli kterému jsem vystavena této krajně nepříjemné situaci, je bohužel jen ohřáté víno bez nějaké výrazné chuti nebo vůně. No nic, každý den nemůže být posvícení. Na zpáteční cestě si ještě koupím gigantickou klobásu a uháním směr domov. Snad budu mít dnes štěstí a autobus bude mít zpoždění jen několik desítek minut.

Ve večerních hodinách se konečně vracím ze své únavné honby za vánoční atmosférou a vánočními dárky. Bohužel, moje výprava nedopadla moc úspěšně. Ve změti vařeček, proutěných košíků a cínových zvonů se mi nepodařilo nalézt dárek, který by moje rodina nebo přátelé využili prakticky. Ocelový meč je sice krásná věc, ale babičce by asi velkou radost neudělal. Jediné, co jsem si z vánočních trhů odnesla, je rozbolavělý žaludek, prázdná peněženka a lehká kocovina.

Příště radši ihned sednu k internetu, uvařím si hrnek silného čaje a nákup vánočních dárků vyřídím během několika málo minut na jednom z mnoha internetových obchodů. Když dostanu náladu na vánoční atmosféru, zapálím vonnou svíčku, pustím koledy nebo pohádku Tři oříšky pro Popelku a zachumlám se do vyhřátých peřin. Není totiž nad vánoční klid a pohodu.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Vánoce v Brně: do Brna za vánoční atmosférou, ale jen na vlastní nebezpečí