Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Do Brna dnes vpochodují sovětská i německá vojska

Samcová Jana

Samcová Jana

23. 4. 2010

Brno osvobozeníTento víkend počínaje pátkem 23. dubna a konče nedělí 25. dubna proběhnou v Brně oslavy osvobození a konce druhé světové války. Za hudebního doprovodu C. a K. polního orchestru Jevíčko kapelníka J. Palána se náměstí Svobody zaplní historickou vojenskou technikou, včetně 15 bojových vozidel, a zhruba 120 uniformovanými vojáky. Členové orchestru budou oblečeni v historických uniformách veteránů první světové války. Hrát se budou zejména vojenské pochody.

Brno osvobození, Foto: Michal Eger, orechov1945.cz

Brno osvobození, Foto: Michal Eger, orechov1945.cz

Celý akt osvobození moravské metropole je součástí širších oslav, které pořádá Army park Ořechov na několika místech Jižní Moravy. Vzpomínkové oslavy 65. výročí osvobození byly zahájeny už 22. dubna symbolickým osvobozováním obcí na Jižní Moravě, dnes program pokračuje bojovou ukázkou v Rajhradě, odkud se bojová kolona přesune osvobodit Brno.

Hlavní nádraží zahltí vojska německé i Rudé armády

Hlavní program je naplánován na dnešní 17. hodinu, kde po příjezdu na hlavní nádraží vystoupí z vozidel historická vojska sovětská i německá a vpochodují Masarykovou ulicí na nám. Svobody. Tam bude od 17 do 20 hodin probíhat výstava techniky německé a Rudé armády. Současně bude možné získat autogramy válečných veteránů a autorů válečných knih v Knihkupectví Ryšavý.

Brno osvobození, Foto: Michal Eger, orechov1945.cz

Brno osvobození, Foto: Michal Eger, orechov1945.cz

Program bude pokračovat od 18:30, kdy se zformuje část jednotek a odpochoduje na Moravské náměstí položit kytice k památníku osvobození. Vojenská vozidla se vydají z náměstí Svobody v 19:30 směrem na Ořechov.  

V kině Scala besedujte s Vladimírem Hrozným

Doprovodný program je naplánován i v kině Scala, kde se budou od 17 hodin promítat dokumenty z osvobození tohoto regionu, od 19 hodin pak bude hostem besedy aktivní účastník bojů o jižní Moravu Vladimír Hrozný. Poslední článek programu odstartuje ve 20 hodin promítáním filmu Jak se vaří dějiny (Filmové ohlédnutí za 20. stoletím pohledem vojenských kuchařů a polních kuchyní).

Kdo je Vladimír Hrozný

Vladimír Hrozný se narodil roku 1923 ve Vladivostoku a v současné době žije se svou rodinou v Brně. Během druhé světové války dobrovolně vstoupil do Rudé armády, prošel pilotním, dělostřeleckým a tankovým výcvikem, bojoval na frontě, byl povýšen i degradován a  se svým sborem pomáhal osvobozovat Evropu. Během roku 1945 byl několikrát raněn a nakonec zůstal v Československu, kde se i oženil a získal české občanství.  Po návštěvě SSSR v roce 1946  mu nebyl povolen návrat zpět do Československa. Byl vězněn několik let a později repatriován.

Osvobození Brna, Foto: Michal Eger, orechov1945.cz

Osvobození Brna, Foto: Michal Eger, orechov1945.cz

Vzpomínkové oslavy budou pokračovat i v sobotu v Ořechově bojovými ukázkami a celodenním programem. K zakončení oslav dojde v neděli 25. dubna v 11 hodin na zámku v Oslavanech. Vstup na veškeré akce, včetně kina Scala je zdarma.

Vzpomínkovou akci pořádá Společnost Renata o. s. – sekce vojenské historie (Army park Ořechov) a Brněnské kulturní centrum ve spolupráci s Leteckou základnou Náměšť a vojensko-historickými kluby, městy Rajhrad a Oslavany. Oslavy zaštítil primátor města Brna Roman Onderka za podpory Ministerstva obrany ČR, Jihomoravského kraje, statutárního města Brna a MČ Brno střed.

Hlavní oslavy:

Kdy:    23. dubna 2010, 17 – 20 hod.

Kde:    nám. Svobody, Moravské náměstí, kino Scala

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do Brna dnes vpochodují sovětská i německá vojska