Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Do amerického muzea přibude Van Halenova kytara

Adriana Semlová

Adriana Semlová

10. 2. 2011

Washingtonské Národní muzeum americké historie získalo nový exponát v podobě jedné z kytar muzikanta a skladatele Eddieho Van Halena, člena kalifornské partičky Van Halen. Muzeum Smithsonian se tak může pyšnit unikátním přírůstkem.

Vedení instituce Smithsonian v pondělí oznámilo, že v jejich muzeu bude umístěna elektrická kytara rockera Van Halena. Jedná se o kytaru Frank 2, se kterou odehrál Eddie se svou kapelou Van Halen turné na severoamerickém kontinentě v letech 2007-2008.

Kytara, která je pomalována červenými, černými a bílými obrazci, je replikou originálu – kytary Frankenstein. Kytarový mág Van Halen si instrument navrhoval sám, aby přesně vyhovoval jeho stylu hraní. S Frankensteinem odehrál více než třicet let.

Brent Glass, ředitel washingtonského muzea, se k novému exponátu vyjádřil s velkým obdivem. Řekl, že kytara jasně vypovídá o Van Halenově talentu, vlivu a přínosu pro hudbu. Mluvčí muzea však potvrdila, že se v nejbližší době nechystá zařazení kytary mezi veřejné exponáty. Nástroj by měl být ve sbírce hudebních nástrojů muzea.

Americká skupina Van Halen vznikla v roce 1972, ale své debutové album nazvané jednoduše podle jména kapely vydali až o šest let později. Zakladateli úspěšné formace byli nizozemští bratři Eddie  a Alex Van Halenovi. Zpěvákem čtyřčlenné kapely se stal David Lee Roth a baskytaristou Michael Anthony. V roce 2006 vystřídal Anthonyho na basovku Eddieho dnes devatenáctiletý syn Wolfgang.

Nyní skupina pracuje na novém studiovém albu, a to po dlouhých třinácti letech. V roce 1998 vyšlo zatím jejich poslední album Van Halen III. Od roku 2006 je David Lee Roth znovu členem kapely a na novém albu tak bude s Van Halen zpívat po dvaceti sedmi letech. Název 13. studiového alba, jehož vydání je chystané na rok 2011, ještě není definitivní. Spekuluje se o Encore.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Do amerického muzea přibude Van Halenova kytara