Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Dny evropského filmu 2013 zahájí prostituce a špinavá politika

Dny evropského filmu slaví letošní rok dvacáté výročí. Festival bude zahájen 11. dubna v pražském Kině Světozor, a to švédským snímkem Call girl.

Snímek Call girl zahájí Dny evropského filmu. Zdroj: eurofilmfest.cz

Snímek Call girl zahájí Dny evropského filmu. Zdroj: eurofilmfest.cz

Švédské drama Call girl je snímkem režiséra Mikaela Marcimaina, známého hlavně jako režiséra televizních seriálů. Ve filmu Call girl se inspiruje jedním  nejkontroverznějších politických dramatem, které se odehrálo v 70. letech. V této době bylo několik politických činitelů obviněno za využívání služeb nezletilých prostitutek pro vysoce postavené osoby, jako businessmany či celebrity.

Tento film odkrývá temné stránky politickým sfér, a to prostřednictvím příběhu mladé Iris. Snímek vyniká perfektní rekonstrukcí atmosféry tehdejší doby a do nynějška si odnesl cenu diváků  z MFF ve Stockholmu a také získal ocenění za Nejlepší kameru, kostýmy a zvuk. Film bude oficiálně uveden do kin 18. dubna.

Snímek Call girl. Zdroj: eurofilmfest.cz

Mladičká Iris. Zdroj: eurofilmfest.cz

Mimo tohoto dramatu se můžeme těšit ještě na další dva snímky. Prvním z nich je španělský thriller režiséra Enriqua Ubrizu, nesoucí název Nemají pokoj svévolníci. Tento film také rozvádí téma prostituce, ale i další globální problémy jako drogy či terorismus. Z udílení cen Goya si snímek odnesl dokonce 6 sošek. Možnost zhlédnout tento film v kině bude od 13. června.

Druhý snímek, natočený režisérem  Martinem Zandvlietem, je biografické drama popisující život dánského komika Dircha Passera. Film s názvem Dirch byl oceněn  11 cenami a do kin se dostane, stejně jako předchozí snímek, 13. června.

Dny evropského filmu budou probíhat na dvou místech.  V Praze od 11. do 18. dubna a poté v Brně od 19. do 25. dubna.

S festivalem souvisí i doprovodný program jako výstava plakátů nebo happening pro filmové fanoušky. Vstupné činí 90 korun.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dny evropského filmu 2013 zahájí prostituce a špinavá politika