Menu
TOPZINE.cz
Cestování

Dnes je 50. výročí prvního letu člověka do vesmíru!

Tomáš Miška

Tomáš Miška

12. 4. 2011

Celý svět si dnes připomene první let do vesmíru. Je tomu už 50 let, co na palubě kosmické lodi Vostok 1 obletěl Zemi sovětský hrdina Jurij Alexejevič Gagarin.

FOTO: Kosmická loď Vostok 1 odnáší na oběžnou dráhu prvního člověka

Kosmická loď Vostok 1 odnáší na oběžnou dráhu prvního člověka, Zdroj: youtube.com

Dnes je tomu přesně 50 let, kdy se lidem na naší planetě podařilo poprvé uskutečnit cestu do vesmírných dálek. Kam až oko dohlédne a ještě dál. Za mraky, výš než vyletí ptáci. Blíž ke slunci.

Již půl století trvající kosmický věk

Odpoutat se od zemského povrchu a dostat se na oběžnou dráhu. To byl odedávný sen lidstva. Dne 12. dubna 1961 se otevřela cesta k pilotovaným letům do vesmíru. Na palubě vesmírné lodi Vostok 1 se v tento velký den začal odpočítávat kosmický věk. Prvním odvážným kosmonautem se stal Jurij Alexejevič Gagarin.

„Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“ apeloval na nás Gagarin po šťastném návratu na pevnou zem.

Vostok 1 vzlétl v ranních hodinách z kosmodromu Bajkonur v bývalém Sovětském svazu. Na palubě vezl nejdůležitější náklad v historii kosmonautiky. Člověka.

Juriji Gagarinovi se podařilo vystoupat do výšky až 320 kilometrů a obletět Zemi. To vše se odehrálo v legendárních 108 minutách. Člověk poprvé viděl všechny oceány i severní a jižní pól zároveň.

FOTO: Jurij Gagarin byl v očích všech po úspěšném přistání hrdinou

Jurij Gagarin byl v očích všech po úspěšném přistání hrdinou

Svým odvážným činem se stal legendou a hrdinou Sovětského svazu. Každý v tento den křičel do světa jeho jméno, každý poslouchal v rádiu přesný průběh celé akce. Stal se uznávanou celebritou po celém světě.

Zemřel, jak žil – vesmírná satisfakce?

První člověk ve vesmíru se však už k dalšímu letu nedostal. Mnoho času zabrala náročná setkání s lidmi po celé planetě. Každý chtěl poznat hrdinu, který překonal kosmické nedohledné dálky. I přes nadbytek oslav a návštěv začal studovat na Žukovského akademii v Moskvě.

V březnu 1968 Jurij Gagarin zahynul při pádu svého letadla při cvičném letu. Zemřel, jak žil, objevování kosmických dálek zasvětil život, stal se z něj fenomén. Hrdinův popel je uložen na čestném pohřebišti u Kremelské zdi.

Na začátku jsme vzlétli do vesmíru, později vyšlápli stopu na měsíci, přeměnili ropu v pohonnou hmotu. Co však nastane? Meziplanetární lety a prozkoumávání nekonečných dálek vesmíru už nejsou jen předměty vášnivých debat ze Star Treku. Budoucnost nám jistě připraví plno překvapení. Každý si hledáme své místo pod sluncem.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dnes je 50. výročí prvního letu člověka do vesmíru!