Celý svět si dnes připomene první let do vesmíru. Je tomu už 50 let, co na palubě kosmické lodi Vostok 1 obletěl Zemi sovětský hrdina Jurij Alexejevič Gagarin.
Kosmická loď Vostok 1 odnáší na oběžnou dráhu prvního člověka, Zdroj: youtube.com
Dnes je tomu přesně 50 let, kdy se lidem na naší planetě podařilo poprvé uskutečnit cestu do vesmírných dálek. Kam až oko dohlédne a ještě dál. Za mraky, výš než vyletí ptáci. Blíž ke slunci.
Již půl století trvající kosmický věk
Odpoutat se od zemského povrchu a dostat se na oběžnou dráhu. To byl odedávný sen lidstva. Dne 12. dubna 1961 se otevřela cesta k pilotovaným letům do vesmíru. Na palubě vesmírné lodi Vostok 1 se v tento velký den začal odpočítávat kosmický věk. Prvním odvážným kosmonautem se stal Jurij Alexejevič Gagarin.
„Když jsem v kosmické lodi obletěl Zemi, viděl jsem, jak je naše planeta krásná. Lidé, chraňme a rozmnožujme tuto krásu, ale neničme ji!“ apeloval na nás Gagarin po šťastném návratu na pevnou zem.
Vostok 1 vzlétl v ranních hodinách z kosmodromu Bajkonur v bývalém Sovětském svazu. Na palubě vezl nejdůležitější náklad v historii kosmonautiky. Člověka.
Juriji Gagarinovi se podařilo vystoupat do výšky až 320 kilometrů a obletět Zemi. To vše se odehrálo v legendárních 108 minutách. Člověk poprvé viděl všechny oceány i severní a jižní pól zároveň.
Jurij Gagarin byl v očích všech po úspěšném přistání hrdinou
Svým odvážným činem se stal legendou a hrdinou Sovětského svazu. Každý v tento den křičel do světa jeho jméno, každý poslouchal v rádiu přesný průběh celé akce. Stal se uznávanou celebritou po celém světě.
Zemřel, jak žil – vesmírná satisfakce?
První člověk ve vesmíru se však už k dalšímu letu nedostal. Mnoho času zabrala náročná setkání s lidmi po celé planetě. Každý chtěl poznat hrdinu, který překonal kosmické nedohledné dálky. I přes nadbytek oslav a návštěv začal studovat na Žukovského akademii v Moskvě.
V březnu 1968 Jurij Gagarin zahynul při pádu svého letadla při cvičném letu. Zemřel, jak žil, objevování kosmických dálek zasvětil život, stal se z něj fenomén. Hrdinův popel je uložen na čestném pohřebišti u Kremelské zdi.
Na začátku jsme vzlétli do vesmíru, později vyšlápli stopu na měsíci, přeměnili ropu v pohonnou hmotu. Co však nastane? Meziplanetární lety a prozkoumávání nekonečných dálek vesmíru už nejsou jen předměty vášnivých debat ze Star Treku. Budoucnost nám jistě připraví plno překvapení. Každý si hledáme své místo pod sluncem.