Menu
TOPZINE.cz
Art & Design

Dlouhé vysvětlování se k umění nehodí, tvrdí autor Zemanovy plastiky

Štěpánka Tupá

Štěpánka Tupá

8. 5. 2013

Sochař Kryštof Hošek na sebe v poslední době upozornil v souvislosti s plastikou Vařila myšička kašičku s tváří Miloše Zemana. Kde bere mladý výtvarník inspiraci a co plánuje do budoucna?

FOTO: varila_mysicka_kasicku

Kryštof Hošek na sebe v poslední době upozornil plastikou Vařila myšička kašičku. Zdroj: krystofhosek.com

Vaše plastika Vařila myšička kašičku vzbudila značné ohlasy. Jak se na reakce lidí díváte vy, setkal jste se i s nějakou vysloveně negativní?

Zpětné reakce na jakékoliv své dílo mě samozřejmě zajímají. Je fajn, že dílo vyvolává různé emoce, i ty negativní emoce. Osobně se ke mně dostaly jen ty kladné, na druhou stranu se ale pohybuji převážně mezi lidmi na stejné vlně.

Při vernisáži v rámci Art Prague nás nejvíc pobavila jedna slečna z Turecka, choreografka. Nadšením, že takové dílo tu může vzniknout a být vystaveno, sochu začala úchvatně eroticky obtěžovat. Byl to skvělý kontrast, zábavná improvizace a vznikly moc zajímavé záběry.  Vyloženě negativní reakce jsem viděl jedině v pofiderních diskusích k článkům.

Jaké jsou vaše plány do budoucna? Chystáte samostatnou výstavu?

Samostatnou výstavu plánuji, možná proběhne něco na podzim tohoto roku. Se sochami to je všeobecně časově i technologicky náročnější než třeba s malbou. A to nejen s ohledem na trvanlivost díla v exteriéru.

Zásadní je pro mne, aby výsledné dílo mělo jasnou vypovídající schopnost, bylo vizuálně zajímavým objektem. Divák by se měl dopátrat nějaké myšlenky i bez pomoci sáhodlouhých vysvětlujících textů. Tím však nemyslím, že obsah díla nemůže být skryt, záměrně potlačen, nalézán.

Na čem aktuálně pracujete? Kde kromě politiky berete inspiraci?

O rozpracovaných objektech většinou předem nemluvím.

Inspiraci přináší sám život: různé vlivy, naše společnost a myšlení, cestování.  Politikou se inspiruji spíše výjimečně, neboť, jak jsem již kdysi zmínil, věnovat se dlouhodobě negativním vlivům by mohlo být zdraví škodlivé!

Kdo je vaším uměleckým vzorem? Máte v tomto ohledu nějaký sen, který byste si jednou rád splnil?

Ze zahraničí bych zmínil umělce jako jsou Maurizio Cattelan, Ron Mueck, Anish Kapoor. U nás si velmi vážím sochaře Petra Orieška nebo Ivana Theimera, sochaře českého původu žijícího v Itálii a Paříži. Snů je mnoho, ale jediný čas, který je třeba neustále naplňovat a prožívat, je přítomnost.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dlouhé vysvětlování se k umění nehodí, tvrdí autor Zemanovy plastiky