Divotvorný hrnec. Jihočeské divadlo opět uvádí Čochtanovy vyprávěnky

FOTO: Divotvorný hrnec
Jihočeské divadlo uvádí evergreen Burtona Lanea Divotvorný hrnec. Zdroj: Jihočeské divadlo

Ve středu 26. června ožije Český Krumlov premiérou slavného muzikálu Divotvorný hrnec. Operní soubor Jihočeského divadla uvede evergreen Burtona Lanea před Otáčivým hledištěm.

FOTO: Divotvorný hrnec
Jihočeské divadlo uvádí evergreen Divotvorný hrnec. Zdroj: Jihočeské divadlo

Režie se chopil Josef Průdek, který před Otáčivým hledištěm zinscenoval také Rusalku od Antonína Dvořáka a Sílu osudu od Giuseppe Verdiho.

Muzikál provází od začátku do konce chytlavá a melodická hudba Burtona Lanea s přebásněnými texty Jiřího Voskovce. Mezi ty nejznámější a nejzdařilejší písničky provázející celé generace jistě patří:  „Tam za tou duhou“ nebo „S čertem si hrát“.

Právě Voskovec s Werichem představili adaptaci Finianovy duhy českým divákům vůbec poprvé. Už tenkrát použili název Divotvorný hrnec. Voskovec a Werich zachovali původní děj muzikálu, pouze provedli několik drobných úprav. Díky těmto změnám se v příběhu například objevuje třeboňský vodník Čochtan a hlavní postavy nejsou Irové, ale Jihočeši.

FOTO: Divotvorný hrnec
V Divotvorném hrnci si zahrají Martin Hruška a Světlana Mládková.

Muzikál byl poprvé uveden v roce 1947 na Broadwayi pod názvem Finian’s Rainbow. Na textech písní a dialozích se podíleli E. Y. Harburg a Fred Saidy.

Divácky úspěšná Finianova duha se na Broadway vrátila ještě několikrát. O její další popularitu se postaral také režisér Francis Ford Coppola, který v roce 1968 natočil její filmovou verzi. V nestárnoucím muzikálu excelovali Fred Astaire, Petula Clark a Tommy Steele.

Divotvorný hrnec, Jihočeské divadlo, režie: Josef Průdek, hudba: Burton Lane, texty písní: Jiří Voskovec, hudební nastudování: Martin Peschík, hrají: Jan Konrád, Jan Dvořák, Josef Průdek, Radka Fišarová, Jan Kříž a další.

Premiéra: 26. června

 

 

 

 

Ohodnoťte tento článek

Líbí se vám tento článek? Podělte se o něj s ostatními

1 Comment on Divotvorný hrnec. Jihočeské divadlo opět uvádí Čochtanovy vyprávěnky

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*