Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divotvorný hrnec. Jihočeské divadlo opět uvádí Čochtanovy vyprávěnky

Redakce

Redakce

26. 6. 2013

Ve středu 26. června ožije Český Krumlov premiérou slavného muzikálu Divotvorný hrnec. Operní soubor Jihočeského divadla uvede evergreen Burtona Lanea před Otáčivým hledištěm.

FOTO: Divotvorný hrnec

Jihočeské divadlo uvádí evergreen Divotvorný hrnec. Zdroj: Jihočeské divadlo

Režie se chopil Josef Průdek, který před Otáčivým hledištěm zinscenoval také Rusalku od Antonína Dvořáka a Sílu osudu od Giuseppe Verdiho.

Muzikál provází od začátku do konce chytlavá a melodická hudba Burtona Lanea s přebásněnými texty Jiřího Voskovce. Mezi ty nejznámější a nejzdařilejší písničky provázející celé generace jistě patří:  „Tam za tou duhou“ nebo „S čertem si hrát“.

Právě Voskovec s Werichem představili adaptaci Finianovy duhy českým divákům vůbec poprvé. Už tenkrát použili název Divotvorný hrnec. Voskovec a Werich zachovali původní děj muzikálu, pouze provedli několik drobných úprav. Díky těmto změnám se v příběhu například objevuje třeboňský vodník Čochtan a hlavní postavy nejsou Irové, ale Jihočeši.

FOTO: Divotvorný hrnec

V Divotvorném hrnci si zahrají Martin Hruška a Světlana Mládková.

Muzikál byl poprvé uveden v roce 1947 na Broadwayi pod názvem Finian’s Rainbow. Na textech písní a dialozích se podíleli E. Y. Harburg a Fred Saidy.

Divácky úspěšná Finianova duha se na Broadway vrátila ještě několikrát. O její další popularitu se postaral také režisér Francis Ford Coppola, který v roce 1968 natočil její filmovou verzi. V nestárnoucím muzikálu excelovali Fred Astaire, Petula Clark a Tommy Steele.

Divotvorný hrnec, Jihočeské divadlo, režie: Josef Průdek, hudba: Burton Lane, texty písní: Jiří Voskovec, hudební nastudování: Martin Peschík, hrají: Jan Konrád, Jan Dvořák, Josef Průdek, Radka Fišarová, Jan Kříž a další.

Premiéra: 26. června

 

 

 

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divotvorný hrnec. Jihočeské divadlo opět uvádí Čochtanovy vyprávěnky