Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Divokej Bill: Na minulým koncertě se nám zase ztratil pekelníkův ocas

Redakce

Redakce

3. 3. 2014

Úvalská partička Divokej Bill patří ke stálicím tuzemské hudební scény. Před měsícem odstartovala turné Možná přijde i pekelník, v jehož rámci zahraje 12. března i v pražské Lucerně. O koncertní šňůře či tématu pekla hovořil frontman Václav Bláha alias Venda.

Divokej Bill jede pekelné turné Možná přijde i pekelník. | Zdroj: archiv kapely

Divokej Bill letos prožívá pekelnou jízdu. | Zdroj: archiv kapely

Právě jedete turné Možná přijde i pekelník, které si doslova vydupali vaši fanoušci, kterým bylo líto, že jste na loňské tour nehráli song Pekelník. Proč nebyla tahle píseň na koncertních playlistech už loni?

Ta pecka, ač vypadá jednoduše, je hudebně pěkně vypečená. Každá sloka je v jiný tónině. Kamarádi, opravdoví hudebníci říkali, že se to nazývá modulace. Okoukali jsme to od Johnnyho Cashe. Je v ní tedy asi patnáct akordů a na tom jsme si vylámali zuby. Ve studiu to byla paráda, nahraješ jednu sloku, přeladíš, druhou, přeladíš, pak třetí a je to, ale na koncertě tohle nejde. My máme pecky maximálně na dva, tři akordy a najednou takováhle kompozice, prostě se nějak nedařilo ji secvičit.

Čím je Pekelník, tak výjimečný, že o něj fanoušci tolik stojí?

Výjimečný je právě tím, že jsme ho jako jedinýho z poslední desky na turné k ní nehráli a oni si toho všimli.

Na tour si vezete řadu rekvizit. Návštěvníky doslova vezmete do pekla. Kdo přišel s nápadem koncerty okořenit maskami a pekelnou show?

Chtěli jsme si zablbnout, my nikdy na nějaký výzdoby moc nebyli, snažili jsme se naučit hrát, na nic jinýho nebyl čas. Teď, když už jsme to trochu zmákli, řekli jsme si, že to rozvineme zase tímhle směrem.

Téma peklo je vám asi docela blízké. Vaše první album Propustka do pekel nebo song Dávno jsou toho důkazem. Kde a kdy vznikla obliba v této myšlence?

Tak nějak sama, je to dobrý téma na texty, takový chlapský, tajemný. Dobro versus zlo sice není nic novýho, ale když to pojmeš po svým… Je pravda, že při sestavování playlistu jsme si všimli, že se nám v peckách tohle téma vyskytuje dost často. Nakonec jsme vybrali z těch sedmdesáti písní co máme dvacet pět pekelných a ty hrajeme na tomto turné.

Na turné vás doprovází čechtická kapela Zelenina. Jak padla volba právě na ni?

Oni nám namluvili, že znají čechtickou paní a že jí vezmou s sebou. Když jsme pak zjistili že blafovali, bylo už všechno moc rozjetý, tak jsme je museli vzít.

Do éterů hlásáte, že Zelenina příjemně překvapí všechny návštěvníky vašich koncertů. Čím tedy může oslovit?

Jsou přirozený a dělají pěkný písničky, který mají hlavu a patu, a to je to nejtěžší.

Část turné už máte za sebou. Zdá se, že diváky baví, koncerty jsou totiž vyprodané. Jak se bavíte vy?

Je to nádhera, užíváme si to skvěle! Jak jsme vloni moc nehráli, tak se nám stejskalo a byli jsme strašně nadržený. Je fakt, že lidí přišlo hromada, až jsme zaskočení z toho, jak to jede. To tě vyhecuje, jo je to fakt dobrý.

Netradiční rekvizity s sebou určitě přináší i netradiční momenty. Dostaly vás vaše pekelné koncerty do nějaké neobvyklé situace?

Spíš to s sebou přináší zodpovědnost, jak to všechno v pořádku dovézt zase domů. Už je jasný, že se nám to nepodaří. Hejno kostlivců, který s sebou vozíme, už nemá z půlky nohy a ruce. Lidi nám je tajně kradou jako suvenýry. Na minulým koncertě se našemu pekelníkovi zase ztratil ocas.

Zaměřme se na váš poslední videoklip. Pozpátku se v něm rekapituluje jedna hospodská bitka. Jaké jsou vaše zkušenosti s barovými potyčkami?

Naštěstí žádný. Párkrát jsme se bránili, ale nikdy jsme se nepobili, tak nějak se nám to vyhýbá. Jsme dobří diplomati zvyklí být mezi lidmi. Nikdo z nás nemá násilnickou povahu.

Existuje však věc, za kterou byste se bez váhání poprali?

Samozřejmě, za pravdu.

Klip je k písni Dolsin. Proč jste zvolili právě tuhle písničku?

Sešla se velká kapelní rada, přišli též lidé z vydavatelství, promluvil producent desky a vypadl z toho Dolsin.

Můžete nakonec pozvat čtenáře TOPZINE.cz na zbytek vašeho turné? Jaká jsou jeho hlavní lákadla?

Jestli chcete zapařit s Divokejma Billlama, přijďte na Pekelný turné, který právě rozjíždíme všude po republice. A jestli máte nějakou masku, vezměte ji s sebou! Máme kameru a točíme pekelnej dokument. (smích)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divokej Bill: Na minulým koncertě se nám zase ztratil pekelníkův ocas