Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Dívka, která kopla do vosího hnízda na DVD: Tak trochu zbytečná práce

Jan Novotný

Jan Novotný

22. 5. 2011

FOTO: Dívka-která-kopla-do-vosího-hnízdaZávěrečný díl trilogie Milénium čerpající z motivů knih Stiega Larssona na sebe od prostředního dílu nenechal dlouho čekat. Jen pár měsíců stačilo, aby se divák konečně dověděl, jak to celé bylo. Ehm, pokud by to už dávno nevěděl z druhého dílu.

FOTO: Dívka-která-kopla-do-vosího-hnízda

Taková hodná nevýrazná holka, Zdroj: distributor filmu

Film

A kde že jsme to skončili? Aha. Tatínek vzal na Lisbeth pistoli, ale protože je to přeci tvrdá holka, přežila kulku do hlavy i pohřbení zaživa.  Ale co dál? V závěru dvojky se téměř všechno vyřešilo, takže se naskýtá otázka, co se dá čekat v 147minutovém pokračování? Odpověď je jednoduchá. Nic.

V třetí části se nedozvíme absolutně nic nového, natož abychom se dočkali nějakého zajímavého zvratu či překvápka. Lisbeth Salander leží v nemocnici, opravdu skvěle zahraná role – dívka, která se půl filmu dívá do zdi, zatímco novinář Mikael Blomkvist (Michael Nyqvist) shromažďuje důležité informace potřebné k vydání příštího čísla měsíčníku Milénium.

I když je kniha velkým hitem, ani v rozsáhlejší recenzi nenajdete moc chvály třetího filmového dílu

Mezitím se ostatní Zalačenkovi spoluspiklenci snaží umlčet jak Zalačenka samotného, tak i Lisbeth a Blomkvista. Z toho důvodu kují různé pikle a posílají neschopné srbské vrahy. A když pak nepomůže ani stařeček s pistolí, (který se přibelhá do nemocnice dodělat Lisbeth, jenže se chudák zadýchá a následně se sám radši zastřelí), vženou hrdinku do soudního procesu, kde jak jinak – vyhraje.

Bizarnost celé situace pak ještě dokonale zocelí nagelované číro Lis, kterým by se klidně mohl pyšnit i návštěvník letních punk’s not dead festivalů. Tento díl měl zřejmě být nervy drásajícím vyvrcholením celé trilogie. Ale copak se to dá tvrdit, když jsem v tom nejlepším usnul? Zkrátka pokud máte cokoli na práci, bez obav se do toho dejte. Protože všechno ostatní je důležitější, než vidět tohle.

DVD

Nabídka disku je holá, doslova. Kromě českého a švédského jazyka (Dolby Digital 2.0) a titulků k nim dodaných na disku není nic. Takže si buď můžete vybrat scénu, nebo si zapnout film pěkně od začátku. Snad jediné zlepšení oproti předchozímu dílu je návrat filmového looku. Obraz je typicky seversky zašedlý, což v tomto případě i docela nahrává. A k čemuže? K tomu, že pokud si zatáhnete rolety a lehnete si, do konce se zaručeně nedodíváte.

Dívka, která kopla do vosího hnízda (Luftslottet som sprängdes)

Krimi/Drama/Thriller
Švédsko/Dánsko/Německo, 2009, 147 min

Režie: Daniel Alfredson
Hrají: Michael Nyqvist, Noomi Rapace, Lena Endre, Michalis Koutsogiannakis, Sofia Ledarp, Micke Spreitz, Per Oscarsson, Jacob Nordenson, Peter Andersson, Magnus Krepper, Tomas Köhler

Zvuk: 5.1: český, švédský
Titulky: české, švédské
Bonusy:

Hodnocení filmu: 2**
Hodnocení DVD: 1*

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dívka, která kopla do vosího hnízda na DVD: Tak trochu zbytečná práce