Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo v Řeznické chystá předvánoční premiéru. Uvede inscenaci Červená

Hana Švarcová

Hana Švarcová

19. 12. 2013

V pátek 20. prosince se uskuteční premiéra hry amerického autora Johna Logana Červená. John Logan zakládá svou inscenaci o věčném souboji umění a komerce na skutečných událostech. Nechal se přitom inspirovat životem malíře a grafika lotyšského původu Marka Rothka.

FOTO: Divadlo v Řeznické uvede inscenaci Červená

Hru Johna Logana Červená uvede Divadlo v Řeznické. Zdroj: Divadlo v Řeznické

John Logan se kromě psaní divadelních her, z nichž můžeme jmenovat například Never the Sinner a Hauptmann, proslavil jako autor filmových scénářů. Podílel se na scénáři známých filmů Gladiátor, Star Trek: Nemesis, Stroj času, Poslední samuraj, Letec, Sweeney Todd, Rango, Hugo a jeho velký objev a v neposlední řadě také Skyfall.

V inscenaci Červená prezentuje téma, jehož aktuálnost je v posledních letech více než zřetelná. Také téma konfliktu staré a nové, nastupující generace se periodicky vrací. Počáteční obdiv k uznávanému umělci však postupně přechází ke střetu ideálů, což zákonitě vede k roztržce, ale také k obohacení o pohled toho druhého.

FOTO: Divadlo v Řeznické uvede inscenaci Červená

Režie nové inscenace se ujal Viktor Polesný.

Mark Rothko (1903–1970) byl americký malíř lotyšského původu. V Lotyšsku vyrůstal v rodině ortodoxních židů. Nedlouho poté se celá jeho rodina přestěhovala do USA. Zde Rothko vystudoval malbu na Art Students League of New York, kde se později stal učitelem.

Odborníci vidí Rothkův přínos zejména v tvorbě označované jako malířství barevných ploch. Díla nazýval pouze čísly nebo podle barev. Své obrazy se snažil oprostit od všech vnějších vlivů a pocity v nich představované ztvárňoval v čistých abstraktních a nepředmětných kompozicích.

FOTO: Divadlo v Řeznické uvede inscenaci Červená

V hlavních rolích se představí Martin Kraus (vlevo) a Miroslav Etzler.

Z Rothkových obrazů sálá intimnost barev bez jakýchkoli symbolů, číší z nich navzdory jednoduchosti kompozice hluboká pravda. Rothko byl nalezen mrtev ve svém ateliéru roku 1970.

Jaká je obecně rozšířená představa o umělci? Kdybychom shromáždili tisíc charakteristik, sestavíme z nich portrét imbecila: údajně je dětinský, nezodpovědný, v běžných denních záležitostech bezradný, nevyzná se.

Mark Rothko, Umělcova skutečnost

V květnu 2012 se v New Yorku dražil Rothkův obraz Oranžová, žlutá, červená. Vydražil se za rekordní částku 87 milionů dolarů, čímž se překonaly dražební rekordy obrazů Jacksona Pollocka či Gerharda Richtera, a stal se tak nejdražším prodaným obrazem v oblasti současného umění.

FOTO: Divadlo v Řeznické uvede inscenaci Červená

Názvy barev posloužily Marku Rothkovi i jako názvy obrazů.

Divadlo v Řeznické uvede inscenaci Červená, kterou přeložila Jitka Sloupová, v české premiéře v pátek 20. prosince. Režie se ujal Viktor Polesný, který má na svém kontě inscenace jako Sheldon a jeho matka, Vzpomínky zůstanou, Markýza de Sade či August, august, august. V roli Marka Rothka se představí Miroslav Etzler. Kena si zahraje Martin Kraus.

Červená, Divadlo v Řeznické, autor: John Logan, překlad: Jitka Sloupová, režie: Viktor Polesný, hrají: Miroslav Etzler, Martin Kraus

Premiéra: pátek 20. prosince

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo v Řeznické chystá předvánoční premiéru. Uvede inscenaci Červená