Menu
TOPZINE.cz
Divadelní festivaly v ČR 2023

Divadlo pod Palmovkou má spadeno na Sex noci svatojánské od Woodyho Allena

Foto: Čtená zkouška hry Sex noci svatojánskéMájový měsíc je tady a pro divadelní svět to znamená jediné, konec další sezóny se pomalu, ale jistě blíží. Divadlo pod Palmovkou však kulisy ještě rozhodně nebalí a pro své diváky chystá jednu dlouhou noc, festival a premiérovou hru z pera slavného newyorského neurotika, Woodyho Allena.

Foto: Tereza Kostková jako Roxana v Cyranovi z Bergeracu

Tereza Kostková bude jedním z předčítačů při Noci literatury Zdroj: Divadlo pod Palmovkou

Prodloužený večer v úterý 11. května bude patřit knížkám. Na několika místech v Praze-Libni se totiž uskuteční již pátý ročník Noci literatury. Divadlo pod Palmovkou této události propůjčí svou Malou scénu a také Zkušebnu.

Literární happening představí výběr ze současné evropské knižní scény. V průběhu večera, v době mezi 18. a 23. hodinou, budou známé tváře českého kulturního nebe předčítat ukázky z nových překladů evropských literátů. Poslechnout si můžete přijít českého Dr. House Martina Stránského, nekonvenčního herce, baviče a muzikanta Jana Budaře či oblíbenou herečku a moderátorku Terezu Kostkovou. Úplný program naleznete na webových stránkách Noci Literatury.

Vítejte ve světě Woodyho Allena

Jako svou poslední premiéru sezóny 2010/2011 chystá Divadlo pod Palmovkou hru Sex noci svatojánské. Tato erotická komedie vznikla podle stejnojmenného úspěšného filmu Woodyho Allena z roku 1982.  Slavný Newyorčan v v něm odkazuje jak k Shakespearovi, tak k filmovému a divadelnímu mágovi Ingmaru Bergmanovi.

Foto: Čtená zkouška hry Sex noci svatojánské

Režisér Petr Svojtka a herci Radek Valenta a Jan teplý při první čtené zkoušce hry Sex noci svatojánské

Rafinovaná hra vypráví o lásce, vášni, nevěře a komplikovaných partnerských vztazích. Poprvé byla na českých jevištích uvedena v pražském Činoherním klubu v roce 1993 a patřila mezi vůbec neúspěšnější inscenace té doby. Po tomto úspěchu následovalo uvedení na dalších sedmi scénách po celé republice. Divadlo pod Palmovkou hrou Sex noci svatojánské volně naváže na svou divácky mimořádně oblíbenou inscenaci Výstřely na Broadwayi.

V hlavních rolích Woodyallenowské komedie v režii Petra Svojtky se představí Radek Valenta, Simona Vrbická, Jan Teplý, Ivana Jirešová, Henrieta Hornáčková a Dušan Sitek. Premiérová uvedení jsou naplánována na 3. a 4. června.

Vzpomínka na Arnošta Lustiga

Celý jeden červnový týden bude zasvěcen 12. ročníku festivalu Devět bran. V prostorách Divadla pod Palmovkou se uskuteční již podruhé. Festival zahájí v úterý 14. června domovská inscenace Mefisto s Jiřím Langmajerem v hlavní roli. Následující večer bude věnován spisovateli Arnoštu Lustigovi, který byl celých 11 let prezidentem festivalu Devět bran.

Foto: Jiří Langmajer v inscenaci Mefisto

Festival Deět bran zahájí hra Mefisto s Jiří Langmajerem

Dále se můžete těšit na originální a výjimečná představení amerického divadla Step in Time Theatre z Minneapolis a izraelského Nephesh Theatre z Tel Avivu. Tématem festivalu je v tomto roce židovská kultura Francie, a tak se v jeho programu objeví i inscenace francouzských autorů v nastudování českých divadel. Informace o programu a vstupenkách naleznete na webových stránkách festivalu Devět bran.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo pod Palmovkou má spadeno na Sex noci svatojánské od Woodyho Allena