Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo NaHraně nám předvede svůj Lup

Redakce

Redakce

29. 11. 2010

FOTO: Představení Lup bude mít premiéru 1. a 2. prosince 2010Na prknech Divadla Kampa vystoupí ve dnech 1. a 2. prosince mladý soubor NaHraně. Představí nám zpracování hry od Joea Ortona, Lup. Námět hry i herecké obsazení slibují nevšední zážitek.

FOTO: Představení Lup bude mít premiéru 1. a 2. prosince 2010

Představení Lup bude mít premiéru 1. a 2. prosince 2010 Zdroj: Divadlo NaHraně

Divadlo NaHraně si opět vybralo scénář anglického poválečného autora. Chce nám představit toto období v kompletní a ucelené podobě. Po hrách J. Penhalla, T. Stopparda a P. Barlowa nyní zabrousili do žánru černé detektivní komedie. Vybrali si hru Joe Ortona.

Ďábelsky černá komedie o tom, že když jde o prachy, musí i pohřeb vlastní matky stranou.

Ač byla komedie Lup napsána již před více než čtyřiceti lety, tak nešvary, na které upozorňuje, vidíme i dnes. Především platí, že pro peníze je člověk schopen všeho. Postavy mají potenciál pro výborné herecké ztvárnění. Lenka Zahradnická bude v roli svérázné ošetřovatelky, vdovy s pestrou minulostí, Fay. Během deseti let přišla o sedm svých partnerů. Jejím osmým nastávajícím mužem je McLeavy, kterého zahraje Zdeněk Košatý. Dalším ze souboru je Martin Severýn coby legendární detektiv Truscott, který se vyznačuje krajně neortodoxním přístupem k podezřelým.

Foto: Herci při zkoušce
Herci divadla NaHraně při zkoušce hry Lup

Divadlo NaHraně vzniklo v roce 2009 a bylo založeno studenty a čerstvými absolventy katedry činoherního divadla DAMU. Soubor klade důraz na interpretační herecké divadlo vycházející z dramatického textu, který považuje za základ inscenace.

Lidé z Divadla NaHraně již získali několik ocenění. Šimon Dominik získal cenu za režii hry Pravý inspektor Hound (scénář: T. Stoppard) na festivalu mladého umění Český tučňák 2009. Je skvělé, že právě on režíruje i hru Lup. Ondřej Novák, který ve hře alternuje s Petrem Bastou, zvítězil spolu se Silvií Náhlou na 6. ročníku mezinárodní soutěže v interpretaci melodramů.

Život Ortona nebyl jednoduchý

Hra Lup, někdy překládaná také jako Kořist, byla již v Čechách několikrát zinscenována. Přesto tu Joe Orton není nijak výrazně známý. Tento herec, spisovatel a scénárista má neskutečně zajímavý život. Jeho spolupracovník i životní partner Kenneth Halliwell nesl špatně kolegův úspěch. Byl však rozzuřen i kvůli jeho sexuálním dobrodružstvím.

V roce 1967 byl Joe Orten nalezen mrtvý, byl zabit Kennethem Halliwellem, který následně spáchal sebevraždu. Není divu, že o Ortonovi byl natočen film i napsán divadelní scénář. Mimo jeho hry Lup, plánuje tedy soubor na další sezónu zařadit do svého repertoáru také hru o tomto zajímavém muži. Bude to Prick Up Your Ears od Simona Benta. Toto komorní psychologické drama má za sebou velmi úspěšnou sérii představení v Londýně. Pro české diváky bude toto představení premiérou.

Divadlo NaHraně

Lup

Joe Orton

Režie: Šimon Dominik

Hrají: Lenka Zahradnická, Zdeněk Košata, Pavel Kryl, Ondřej Novák/Petr Besta, Martin Severýn a Alžběta Mišejková

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo NaHraně nám předvede svůj Lup