Divadlo Na zábradlí slaví 55. výročí. Tradice se oděje do moderního

Do nové divadelní sezony 2013/2014 vstupuje Divadlo Na zábradlí s novým uměleckým vedením. Po dvacetiletém působení končí na postu ředitelky Doubravka Svobodová. Novým ředitelem byl na základě výběrového řízení zvolen Petr Štědroň, který naposledy působil jako umělecký šéf Divadla Reduta v Brně.

Petr Štědroň však nepřechází z Reduty do Divadla Na zábradlí sám. Společně s ním se v uměleckém vedení divadla objeví ještě Dora Viceníková na pozici umělecké šéfky a režisér Jan Mikulášek.

S novým vedením se výrazně mění i poetika divadla, umělecký tým se zaměří na inscenování původně nedivadelních textů, kde bude klást důraz zejména na silná témata a objevování nového divadelního vyjádření.

Na repertoár Divadla Na zábradlí se od září dostanou nové verze inscenací vytvořených původně pro Redutu – Korespondence V+W, Zlatá šedesátá aneb deník Pavla J., Buržoazie, Europeana, Anna Karenina a Kabaret Kafka.

FOTO: Korespondence V+W přichází na jeviště Divadla Na zábradlí
Korespondence s Werichem představuje vrchol Voskovcovy poválečné tvorby. Zdroj: Divadlo Na zábradlí

Postupem času přibudou také hry autorské – Šílenství Jiřího Havelky, Velvet HAVEL Miloše Orsona Štědroně či Cizinec Jana Mikuláška. Premiéry těchto inscenací jsou naplánovány na jaro příštího roku.

Novou sezonu otevře v pondělí 16. září premiéra inscenace Korespondence V+W. V hlavních rolích Voskovce a Wericha se představí Václav Vašák a Jiří Vyorálek. Roli Zdeničky ztvární Gabriela Mikulková. Korespondence dvou českých velikánů divadla mapuje jejich osudy poté, co se roku 1948 jejich cesty rozešly. Nabízí tak unikátní sondu do vnitřního světa dvou přátel, mezi nimiž stály železné opony a další nepřekonatelné překážky. Režíruje Jan Mikulášek.

V pátek 20. září převezme premiérovou štafetu inscenace Zlatá šedesátá aneb Deník Pavla J. Deníkové záznamy režiséra, scénáristy a signatáře Pavla Juráčka nenabízejí jen pohled na konflikt talentovaného umělce s nepříznivou dobovou atmosférou, ale také sondu do nitra „zlatého věku české kinematografie“.

FOTO: Inscenace Zlatá šedesátá míří na jeviště Divadla Na zábradlí
Také deníkové záznamy se mohu stát podkladem pro divadelní inscenaci.

V inscenaci Zlatá šedesátá hrají Gabriela Mikulková, Petra Bučková, Jan Hájek, Jiří Vyorálek a Josef Polášek. Pavel Juráček získal za svůj Deník roku 2004 ocenění Magnesia Litera za nakladatelský čin. Téhož roku zvítězil také v anketě Lidových novin Kniha roku.

Také Europeana Patrika Ouředníka se stihne pražským divákům představit v září, konkrétně v sobotu 28. září. Europeana ve zkratce shrnuje evropské dějiny dvacátého století. Všechny události líčí s nadhledem, humorem a sžíravou ironií. Vedle velkých dějinných událostí stojí na oko banální okamžiky, jako je například vynález perforovaného toaletního papíru.

Inscenaci režíruje Jan Mikulášek a hrají zde Jiří Vyorálek, Jan Hájek, Jiří Kniha, Petr Jeništa, Magdaléna Sidonová, Miloslav König, Anežka Kubátová a Kristina Beranová.

FOTO: Divadlo Na zábradlí uvádí inscenaci Buržoazie
Buržoazie koncentruje poetiku Luise Buñuela na divadelním jevišti.

Z kraje října se uskuteční premiéra inscenace Buržoazie vytvořené na základě poetiky Luise Buñuela, která je silně ovlivněna surrealismem. Stěžejními tématu Buñuelovy tvorby jsou potřeba svobody, nesmiřitelnost vůči pokrytectví, náhoda, fenomény či iracionalita. Vše nevysvětlitelné a fantaskní však zasazuje do reálného prostředí, kde v celé šíři vyvstává fantazijní rozměr.

Režíruje opět Jan Mikulášek. V inscenaci hrají Petra Bučková, Jiří Vyorálek, Jan Hájek, Petr Jeništa, Magdaléna Sidonová, Anežka Kubátová, Leoš Noha, Miloslav König a Ladislav Hampl.

Divadlo Na zábradlí slaví 55. výročí. Tradice se oděje do moderního
Ohodnoťte tento článek


1 Komentář Divadlo Na zábradlí slaví 55. výročí. Tradice se oděje do moderního

  1. Thank you for the sensible criqitue. Me and my neighbor were just preparing to do some research on this. We got a grab a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such excellent info being shared freely out there.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*