Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadlo Na Fidlovačce vede dialog s publikem

fidlovacka1S Divadlem Na Fidlovačce si mnozí z nás spojí dvě věci: Nuselské prostředí a Šumaře na střeše.  Scéna se totiž nachází v malebné části Prahy 4 a její zatím nejúspěšnější hrou je právě muzikál o trampotách rodičů pěti dcer na vdávání.

Pohled na jeviště Zdroj: fidlovacka.cz

Pohled na jeviště Zdroj: fidlovacka.cz

Stavba budovy divadla, které se nachází u stejnojmenného parku, byla zahájena v roce 1921. Slavnostně otevřeno bylo 5. listopadu téhož roku pod názvem Tylovo divadlo. V té době se uváděly především operety. V průběhu své existence divadlo několikrát změnilo svůj název. Naposledy bylo pojmenováno jako Hudební divadlo v Nuslích, a sice v letech 1963 – 1978.

Znovuotevření díky nadaci

Budova poté chátrala až do roku 1995, kdy byla vzkříšena díky nově založené Nadaci Fidlovačka. Pro ty, kdo nadaci přispěli, byla připravena na 22. února 1998 premiéra hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka. Po dvacetileté odmlce se pro veřejnost otevřelo 28. října 1998, tentokrát již jako Divadlo Na Fidlovačce. V loňském roce tedy oslavilo již 11. výročí své novodobé existence! Název Fidlovačka byl odvozen ze stejnojmenné jarní slavnosti, kterou už od 18. století pořádal cech českých ševců právě v těch místech, kde bylo v roce 1921 vybudováno a slavnostně otevřeno takzvané Tylovo divadlo v Nuslích.

Divadlo Na Fidlovačce Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Divadlo Na Fidlovačce Foto: Barbora Bednaříková, Topzine.cz

Zakladateli Divadla Na Fidlovaččce jsou známí čeští herci Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová, která zároveň stojí v čele nadace. Nejúspěšnější hrou je americký muzikál Šumař na střeše, který má divadlo na repertoáru více než deset let.

Úzký kontakt s diváky

Divadlo Na Fidlovačce má dvě scény. Velkou scénu, tedy Divadlo Na Fidlovačce, a malou scénu pojmenovanou Komorní Fidlovačka. Ta se nachází v Boleslavově ulici (nedaleko náměstí Bratří Synků), v bývalém kině Morava.

Pohled na jeviště z balkónu Zdroj: fidlovacka.cz

Pohled na jeviště z balkónu Zdroj: fidlovacka.cz

Velká scéna má kapacitu 521 míst. Po rekonstrukci si uchovala ráz staropražské divadelní arény, která byla původně celá ze dřeva. Nyní jsou z přírodního dřeva především lavice s opěradly, které svým stupňovitým rozmístěním připomínají amfiteátr. Jak na svém webu divadlo uvádí, jde jim především o to mít co nejužší kontakt s publikem a vést s ním živý dialog!

Divadlo Na Fidlovačce Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Divadlo Na Fidlovačce Foto: Radek Adámek, Topzine.cz

Fidlovačka je divadlo bez státních dotací. Nemá stálý soubor herců. Angažováni jsou vždy jen na konkrétní inscenaci. Přesto se v průběhu uplynulých sezon vytvořilo jakési pevné jádro, s kterým se v repertoáru už permanentně počítá. Kromě zakladatelů Töpfera a Balzerové to jsou např.: Otakar Brousek ml., Ondřej Brousek, Ctirad Götz, Lilian Malkina, Zuzana Vejvodová, Lumír Olšovský, Iva Pazderková, Daniel Rous, Petr Rychlý a Pavla Vojáčková.

Současný repertoár

Divadlo Na Fidlovačce

Muzikály:

Balada pro banditu
Divotvorný hrnec
Hvězdy na vrbě
Song pro dva
Šumař na střeše

Činohra:

A je to v pytli!
Blboun
Čaj u královny
Habaďúra
Hádej, kdo přijde …
Hostinec U kamenného stolu
Jak vyloupit banku
Julie, ty jsi kouzelná!
Lucerna
Nerušit, prosím
Poslední doutník
Stvoření světa a jiné
Tři sestry
V korzetu pro tetu
Záhada aneb Zapřená láska

Současný repertoár

Komorní Fidlovačka

Benefice aneb Zachraňte svého Afričana
Kouzelná noc
Miláčci a milodary
Můj báječný rozvod
Nejlepší kamarádky
Nevyléčitelní
Rok magického myšlení
Žena v černém

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Na Fidlovačce vede dialog s publikem