Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Divadlo Disk zahajuje novou sezonu. V půli září uvede Mučedníka

Hana Švarcová

Hana Švarcová

17. 9. 2014

Žáci a studenti se ještě ani nestihli ve škole rozkoukat, ti vysokoškolští v mnohých případech ještě ani nový akademický rok nezahájili, a divadlo Disk už chystá premiéru inscenace Mučedník. Hlavní hrdina zde přemýšlí i o tom, jak se elegantně vyučování vyhnout. Odpovědi hledá v kánonu z nejváženějších, v Bibli.

FOTO: V Disku uvedou inscenaci Mučedník

V Disku zahájí novou sezonu premiérou inscenace Mučedník. Zdroj: Michal Hančovský, Disk

Novou sezonu zahájí v Disku premiérou inscenace Mučedník německého dramatika Mariuse von Mayenburga. Ten se proslavil roku 1998 hrou Tvář ohni, která získala řadu cen a byla přeložena do mnoha jazyků (také do češtiny). Spolupracoval s mnichovským divadlem Kammerspiele a absolvoval stáž na Royal Court Theatre.

Od roku 1999 působil jako dramaturg a dramatik v berlínském divadle Schaubühne. V České republice bylo uvedeno několik her, jmenujme například inscenaci Ošklivec v Divadle Tramtarie Olomouc či Divadle na Vinohradech, Tvář v ohni (uvedlo HaDivadlo či pražští Oldstars) či inscenaci Perplex, kterou mohou diváci stále vidět například v HaDivadle.

Inscenace Mučedník, druhá absolventská inscenace 4. ročníku herectví a 5. ročníku režie a dramaturgie, se na česká jeviště dostává poprvé. Hru o náboženském fanatismu, terorismu a povrchnosti dnešní společnosti napsal Marius von Mayenburg v roce 2011. Celá je napsaná ve vtipných dialozích a biblických citátech. Jejím hlavním hrdinou je pubertální Benjanim Südel, který se rozhodne hledat odpovědi na strasti dospívání v Bibli.

FOTO: V Disku uvedou inscenaci Mučedník

Inscenaci Mariuse von Mayenburga režíruje Mikoláš Tyc.

Jak Bůh umožňuje vyhnout se vyučování? Jak je přes něj možné zapůsobit na dívku? Takový způsob revolty překvapí nejen jeho matku, ale také pedagogický sbor. I o tom, kdo jedná v takto zapeklité situaci, je inscenace Mučedník.

Režie se ujal Mikoláš Tyc, umělecký šéf brněnského souboru Buranteatr. Po pěti letech se vrací na půdu divadla Disk a k chystané inscenaci říká: „Jsem moc rád, že jsem byl pozván, abych nazkoušel Mučedníka právě s tímto ročníkem – jsou zapálení a talentovaní. Mayeburgův text provokativním způsobem zkoumá, jaké místo zaujímá v životě dnešní společnosti Bible a jaké jsou limity její doslovné interpretace. Ale bez ohledu na toto aktuální téma to je především výborně napsaná hra.“

Hrají studenti 4. ročníku katedry činoherního divadla Sandra Černodrinská, Jacob Erftemeijer, Andrea Daňková, William Valerián, Tomáš Havlínek, Marta Dancingerová, Annette Nesvadbová, Jakub Koudela, Petr Šmíd a Richard Müller. Premiéra se koná v pátek 19. září od 19.30 v Divadle Disk. Další reprízy jsou naplánovány na sobotu 20. září a pátek 26. září.

Veřejná generálka: čtvrtek 18. září od 11.00

Premiéra: pátek 19. září od 19.30

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadlo Disk zahajuje novou sezonu. V půli září uvede Mučedníka