Menu
TOPZINE.cz
Divadlo

Divadla v Praze: Hudební divadlo Karlín

Redakce

Redakce

17. 2. 2010

Hudební divadlo Karlín je jedním z mnoha pražských divadel. S novým rokem zahájilo již svou 64. sezónu. Je to divadlo s dlouhou historií a s největším počtem míst k sezení. Po Státní opeře je druhým největším divadlem v Praze.

Divadlo bylo postaveno v roce 1881 jako pseudobarokní stavba, která sloužila převážně pro cirkusová a varietní představení. Na místě klasického hlediště stály stoly. Ale z některých míst nebylo zcela dobře vidět. Proto bylo přikročeno k velké a nákladné rekonstrukci za 630 milionů korun, kterou financovalo Hlavní město Praha. Původní počet míst byl z 1244 snížen na 921. Nicméně diváci si mohou být jisti, že ze svého místa dokonale uvidí.

Po první světové válce, kdy Karel Hašler zavedl v Karlínském divadle kabaret, zde hostovaly různé divadelní soubory, včetně Národního divadla Bratislava. Ve třicátých letech v Karlíně sídlila Moderní opereta, ale znovu ji vystřídalo varieté. Stoly zmizely až v roce 1932. Za německé okupace v Hudebním divadle sídlilo takzvané Prozatímní divadlo (souboru Národního divadla) a po roce 1944 i činohra Vinohradského divadla.

sál Hudebního divadla Karlín, zdroj: www.televize.cz

Sál Hudebního divadla Karlín. Zdroj: www.televize.cz

Nebylo by to hudební divadlo, kdyby svou činnost nezahájilo hudebně: v roce 1945 tu uvedl E. F. Burian svou operetu Král tuláků. Názvy divadla se často střídaly. Lidé ho znali jako Divadlo v Karlíně, Operetu v Karlíně či Komickou zpěvohru. Po roce 1948 vedli divadlo dvě hvězdy: Jan Werich a Oldřich Nový. Voskovec s Werichem zde uvedli poprvé v Evropě svůj muzikál Divotvorný hrnec.

Divadlo střídalo majitele. Až v roce 1961 se dostalo do rukou pražskému magistrátu, kde zůstává dodnes. V roce 1981 působilo v Karlínském divadle divadlo Semafor, respektive mělo svou scénu v suterénu divadla, kde setrvalo do roku 1990. Na několik let svůj suterén opustilo a v roce 1995 se na scénu, která byla přestavěna (1992) na scénu Karlínek, opět vrátilo. Provoz Divadla Karlín i Karlínku byl přerušen povodněmi v roce 2002.

Jekyll a Hyde, foto: Pavel Průcha

Jekyll a Hyde. Foto: Pavel Průcha

Od roku 2003 je ředitelem divadla Egon Kulhánek, producent nejúspěšnějšího českého muzikálu Dracula, který shlédlo přes 1.250.000 diváků.

S Hudebním divadlem Karlín jsou spojena i světoznámá jména: swingový band Karla Vlacha, dále již zmiňovaní Jan Werich a Oldřich Nový, režíroval zde Alfréd Radok (jméno tohoto režiséra si dnes spojujeme hlavně s cenou Alfréda Radoka), s divadlem spolupracovali také např.  Vítěslav Nezval, Vlasta Burian, Vladimír Ráž, Rudolf Cortés a mnoho a mnoho dalších.

Repertoár hudebního divadla v Karlíně byl a je velice pestrý. V minulosti se diváci mohli kochat například muzikály My Fair Lady, Hello, Dolly!, West Side Story, Zvonikosy a Sugar (Někdo to rád horké). Dnes se počet uváděných her ustálil na šesti: Polská krev, Carmen (s Lucií Bílou v hlavní roli), Čardášová princezna, Limonádový Joe, Producenti a z televize známý muzikál Noc na Karlštejně.

Hudební divadlo Karlín

vznik: 1881

ředitel divadla: Egon Kulhánek

umělecký ředitel: Pavel Polák

dramaturg: Adam Novák

šéfdirigent: Ota Balage

herci: Dasha, Václav Noid Bárta, Jiří Korn, Petr Kostka, Lumír Olšovský, Petr Štěpánek, Ivana Chýlková, Bohuš Matuš a desítky dalších

zajímavosti:

  • divadlo vypsalo konkurz na obsazení muzikálu Jesus Christ Superstar. Konkurz se uskuteční v neděli 28. a v pondělí 29. března 2010.
  • 9. 2. 2010 proběhne v prostorách Hudebního divadla Karlín velký čínský koncert: koncert Čínského rozhlasového tradičního orchestru. Kromě České republiky navštíví pouze další tři evropské země.
  • Je možné domluvit si prohlídku divadla a proniknout tak do jeho zákulisí (Jana Jašurková, tel. 221 868 222, email: jana.jasurkova@hdk.cz).
  • Hudební divadlo má bezbariérový přístup.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Divadla v Praze: Hudební divadlo Karlín